Вилкув Полски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилкув Полски
Wilków Polski
Вилкув Полски is located in Полска
Вилкув Полски
Вилкув Полски
Координати: 52°24′10″N 20°30′08″E / 52.40278° N; 20.50222° E / 52.40278; 20.50222
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаЛеонќин
Население (2011)
 • Вкупно305[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Вилкув Полски (полски: Wilków Polski) — село во општината Леонќин во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Информации за Вилкув Полски — Полска во бројки (полски)