Леонќин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леонќин
Leoncin
Црква на св. Марина во Леонцин
Црква на св. Марина во Леонцин
Леонќин is located in Полска
Леонќин
Леонќин
Координати: 52°23′45″N 20°32′20″E / 52.39583° СГШ; 20.53889° ИГД / 52.39583; 20.53889
ЗемјаПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаЛеонќин
Население (2011)
 • Вкупно563
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Леонќин (полски: Leoncin) — село и административно седиште на истоимената општина во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Во Леонќин се наоѓа црква посветена на Света Марина.

Наводи[уреди | уреди извор]