Прејди на содржината

Нови Вилкув

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нови Вилкув
Nowy Wilków
Нови Вилкув is located in Полска
Нови Вилкув
Нови Вилкув
Координати: 52°23′02″N 20°30′28″E / 52.38389° СГШ; 20.50778° ИГД / 52.38389; 20.50778
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаЛеонќин
Население (2011)
 • Вкупно305[1]
Час. појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Нови Вилкув (полски: Nowy Wilków) — село во општината Леонќин во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска.