Ваудрихем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ваудрихем
Woudrichem
град и општина
Улица во Ваудрихем
Улица во Ваудрихем
Знаме на ВаудрихемГрб на Ваудрихем
Местоположба во Северен Брабант
Местоположба во Северен Брабант
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверен Брабант
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникАри Нордеграф (в.д.) (СГП)
Површина[2]
 • Вкупна51,70 км2 (2,000 ми2)
 • Земјишна49,34 км2 (1,905 ми2)
 • Вода2,36 км2 (91 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000000000000 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно14.598
 • Густина296/км2 (770/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.4280–4288
Повик. бр.0183
Мреж. местоwoudrichem.nl

Ваудрихем (холандски: Woudrichem; брабантски: Woerkum) — град и општина во покраината Северен Брабант, Холандија.

Историја[уреди | уреди извор]

Рибниот пазар во Ваудрихем (~ 1850) од Јан Вајсенбрух.

Ваудрихем станал град во 1356 г.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на северот на Северен Брабант, веднаш јужно од средиштето на Холандија. Претставува дел од областа Хеусденски и Алтенски крај.

Градот Ваудрихем е најголемото населено место во општината. Сместен е на јужниот брег, каде се среќаваат реките Вал и Преградена Меза, образувајќи го Боден Мервенде. Други населени места во општината се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „College van B&W“ [Board of mayor and aldermen]. Gemeente Woudrichem. Посетено на 9 June 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 4285CP“. Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. Посетено на 9 June 2014.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°49′N 5°0′E / 51.817° СГШ; 5.000° ИГД / 51.817; 5.000{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница