Бург-Зидерхаштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Црковна парохиска општина Бург-Зидерхаштет (германски: Kirchspielslandgemeinde Burg-Süderhastedt) — поранешна општинска заедница во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓала близу Килскиот Канал, околу 25 километри југоисточно од Хајде и 20 километри северозападно од Ицехо. Нејзиното седиште било во Бург. Во јануари 2008 година била споена со општинската заедница Црковна парохиска општина Еделак-Санкт Михаелисдон со која ја создале општинската заедница Бург-Санкт Михаелисдон.

Општинската заедница Црковна парохиска општина Бург-Зидерхаштет се состоела од следниве општини:

  1. Брикелн
  2. Бухолц
  3. Бург
  4. Егштет
  5. Фрештет
  6. Гросенраде
  7. Хохдон
  8. Куден
  9. Квикборн
  10. Зидерхаштет

Координати: 54°16′N 9°10′E / 54.267° СГШ; 9.167° ИГД / 54.267; 9.167