Брњичка култура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брњичка култура
Географски опфатСредишен Балкан
РаздобјеБронзено време
Години1400 п.н.е. – 700 п.н.е.
Типско наоѓалиштеДолна Брњица
Поважни наоѓалиштаХисар
ПретходиУрнополска култура
СледиЛатенска култура

Брњичка култураархеолошка култура во денешно Косово и Србија која датира од 1400 година п.н.е.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Реконструкција на куќа од бронзено време од наоѓалиштето Хисар.

Културната група создадена од оваа култура е тракиското племе Мизи. Тоа е и неилирската компонента во дарданската етногенеза.[1]

Културата се одликува со неколку групи:[1]

Керамика од брњичкиот вид е пронајдена во Горна Џумаја, Пловдив и повеќе наоѓалишта во Пелагонија, долен Вардар, островот Тасос и Тесалија кои датираат од 13 и 12 век п.н.е.[1]

Наоѓалишта[уреди | уреди извор]

Долна Брњица[уреди | уреди извор]

Главното место на културата е некрополата во Долна Брњица (српски: Доња Брњица; албански: Bërnica e Poshtme) во близина на Приштина.

Хисар[уреди | уреди извор]

Хисар е повеќевременска населба на рид кај Лесковац.

Траги од животот на брњичката култура (8 век п.н.е.) се гледаат на платото кое било заштитено со длабок ров со палисада на неговата внатрешна страна, утврдување слично на она на друго утврдување на наоѓалиштето Градац во Ланиште во сливот на Голема Морава.[2]

Подоцна населба од железното време постоела во Хисар која датира од 6 век п.н.е. до 4 век п.н.е. Покрај грчките фибули и керамика, во 2005 година се откопани и трибалски (тракиски) гробници.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Milorad Stojic (2006). „Regional characteristics of the Brnjica cultural group“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-23. Посетено на 2 септември 2023.
  2. Milorad Stojic: Ferrous metallurgy center of the Brnjica cultural group (14th–13th centuries BC) at the Hisar site in Leskovac. MJoM Metalurgija - Journal of Metallurgy, UDC:669.1
  3. Praistorijska kopča. B92.net – info (на српски)

Поврзано[уреди | уреди извор]