Бад Миндер

Координати: 52°11′57″N 9°27′55″E / 52.19917° СГШ; 9.46528° ИГД / 52.19917; 9.46528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Миндер
Градското собрание на Бад Миндер
Градското собрание на Бад Миндер
Градското собрание на Бад Миндер
Знаме на Бад Миндер
Грб на Бад Миндер
Бад Миндер во рамките на Германија
Бад Миндер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хамелн-Пирмонт
Градоначалник Хартмут Битнер (СДП)
Основни податоци
Површина 107,69 км2
Надм. височина 119 м
Население 17.415 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 162 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HM
Пошт. бр. 31848
Повик. бр. 05042
Портал www.bad-muender.de
Местоположба на градот Бад Миндер во рамките на округот Хамелн-Пирмонт
Карта
Карта
Координати 52°11′57″N 9°27′55″E / 52.19917° СГШ; 9.46528° ИГД / 52.19917; 9.46528

Бад Миндер (германски: Bad Münder; службено наречен Бад Миндер на Дајстер) — мал град во округот Хамелн-Пирмонт, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на јужната страна на ридовите Дајстер во долината Дајстер-Зинтел, околу 15 километри североисточно од Хамелн.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бад Миндер се наоѓа во долината Дајстер-Зинтел на сојузниот пат Б442 и е опкружен од ридовите Дајстер и Зинтел во Везерското Средногорје, северно од Хамелн. Хамел тече низ местото.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Следниве општини се граничат со Бад Миндер:

Градски единици[уреди | уреди извор]

По општинската реформа во 1973 година, градот Бад Миндер припаѓа на округот Хамелн-Пирмонт и се состои од следниве 16 единици:

 • Бад Миндер
 • Бакеде
 • Бебер
 • Бебер
 • Брулзен
 • Егешторф
 • Ајмбекхаузен
 • Флегесен
 • Хахмилен
 • Хамелшпринге
 • Хашперде
 • Клајн Зинтел
 • Лутрингхаузен
 • Нетелреде
 • Нинштет
 • Рорзен

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]