Ерцен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерцен
Општинското собрание на Ерцен
Општинското собрание на Ерцен
Општинското собрание на Ерцен
Грб на Ерцен
Ерцен во рамките на Германија
Ерцен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хамелн-Пирмонт
Месни единици 14
Градоначалник Бернхард Вагнер (СДП)
Основни податоци
Површина 105,06 км2
Надм. височина 173 м
Население 10.557 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HM
Пошт. бр. 31855
Повик. бр. 05154
Портал www.aerzen.de
Местоположба на Ерцен во рамките на округот Хамелн-Пирмонт
Карта
Карта
Координати 52°02′58″N 9°15′55″E / 52.04944° СГШ; 9.26528° ИГД / 52.04944; 9.26528Координати: 52°02′58″N 9°15′55″E / 52.04944° СГШ; 9.26528° ИГД / 52.04944; 9.26528

Ерцен (германски: Aerzen) — слободна општина во округот Хамелн-Пирмонт, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа 10 километри југозападно од Хамелн и 7 километри северно од Бад Пирмонт.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа во Везерското Средногорје, околу десет километри југозападно од Хамелн и околу седум километри северно од Бад Пирмонт. Низ местото течат Хуме и Грисебах, кој се влева во Хуме.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни градови и општини се Хесиш Олдендорф, Хамелн, Емертал, Бад Пирмонт (сите во Долна Саксонија), како и Барнтруп и Екстертал (во покраината Северна Рајна-Вестфалија).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составено од средишното место Ерцен и единиците Демке, Демкерброк, Еге, Гелерзен, Грисем, Грос Беркел, Групенхаген, Херкендорф, Кенигсферде, Мултхепен, Реер, Рајне, Рајнербек и Зелксен.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Еден од најголемите работодавци во областа е „Ерценер Машиненфабрик“, произведувач за компресори. Во 2008 година вработувал 1000 лица.

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]