Копенбриге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копенбриге
Остатоци од замокот Копенбриге
Остатоци од замокот Копенбриге
Остатоци од замокот Копенбриге
Грб на Копенбриге
Копенбриге во рамките на Германија
Копенбриге
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хамелн-Пирмонт
Месни единици 12
Градоначалник Ханс Улрих Пешка (ДХС)
Основни податоци
Површина 89,81 км2
Надм. височина 131 м
Население 6.998 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HM
Пошт. бр. 31863
Повик. бр. 05156
Портал www.coppenbruegge.de
Местоположба на Копенбриге во рамките на округот Хамелн-Пирмонт
Карта
Карта
Координати 52°07′14″N 9°32′56″E / 52.12056° СГШ; 9.54889° ИГД / 52.12056; 9.54889Координати: 52°07′14″N 9°32′56″E / 52.12056° СГШ; 9.54889° ИГД / 52.12056; 9.54889

Копенбриге (германски: Coppenbrügge) — слободна општина во округот Хамелн-Пирмонт, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа 15 километри источно од Хамелн.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа на северниот крај од Ит, околу 15 километри источно од Хамелн.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Копенбриге се граничи на север со градот Бад Миндер, на североисток со градот Шпринге, на југоисток со општината Залцхемендорф, на југ со општината Хале, на југозапад со општината Емертал и на запад со градот Хамелн.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од следниве 12 единици:

 • Бенторф
 • Берензен
 • Бесинген
 • Бишпероде
 • Бринигхаузен
 • Копенбриге
 • Дидерзен
 • Дерпе
 • Хардероде
 • Херкензен
 • Хонзен
 • Маринау

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]