Прејди на содржината

Емертал

Координати: 52°03′0″N 9°23′0″E / 52.05000° СГШ; 9.38333° ИГД / 52.05000; 9.38333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Емертал
Замокот Хемелшенбург
Замокот Хемелшенбург
Замокот Хемелшенбург
Грб на Емертал
Емертал во рамките на Германија
Емертал
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хамелн-Пирмонт
Градоначалник Андреас Гросман (СДП)
Основни податоци
Површина 115 км2
Надм. височина 69 м
Население 9.793 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HM
Пошт. бр. 31860
Повик. бр. 05155, 05157, 05286, 05151
Портал www.emmerthal.de
Местоположба на Емертал во рамките на округот Хамелн-Пирмонт
Карта
Карта
Координати 52°03′0″N 9°23′0″E / 52.05000° СГШ; 9.38333° ИГД / 52.05000; 9.38333

Емертал (германски: Emmerthal) — слободна општина во округот Хамелн-Пирмонт, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Везер, околу 6 километри јужно од Хамелн. Седиштето на општината е во селото Кирхозен.

Географија

[уреди | уреди извор]

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Општината се состои од 4 места со 17 единици:[2]

  • Амелгацен, составено од поранешните општини Амелгацен, Хемелшенбург и Велзеде
  • Бери, составено од поранешните општини Бери, Бесингхаузен, Брокензен, Есперде, Френке, Хајен и Латферде
  • Емертал, составено од поранешните општини Емерн, Хагенозен, Кирхозен, Ор и Форемберг
  • Гронде, составено од поранешните општини Гронде (воедно и флекен) и Линторф
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Hauptsatzung der Gemeinde Emmerthal – Ortsräte Архивирано на 12 ноември 2014 г., abgerufen am 12. November 2014

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]