Арата Исозаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арата Исозаки
Арата Исозаки во 1976 година
Роден(а)23 јули 1931(1931-07-23)(92 г.)[1]
Оита, Јапонија
НационалностЈапонец
УстановаУниверзитет во Токио (1954)
Награди
Зданија
  • Фестивал Плаза на EXPO70
  • Уметничка кула
  • Музеј на современа уметност во Лос Анџелес
Арата Исозаки во 1996 година

Арата Исозаки (磯 崎 新, Исозаки Арата ; роден на 23 јули 1931 година) е јапонски архитект, урбанистички дизајнер и теоретичар [3] од Оита . Тој бил награден со златниот медал РИБА во 1986 година и „Прицкеровата награда за архитектура“ во 2019 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Goodwin, Dario. „Spotlight: Arata Isozaki“. ArchDaily. Посетено на 4 March 2019.
  2. Allen, Katherine. „Arata Isozaki Named 2019 Pritzker Prize Laureate“. ArchDaily. Посетено на 5 March 2019.
  3. Qin, Amy (Mar 9, 2019). „The man who fused east and west: Arata Isozaki wins Pritzker Prize in architecture“. Independent. Посетено на Jun 26, 2019.