Ричард Мејер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ричард Мејер
Мејер во Њујорк, април 2009
Роден(а)12 октомври 1934(1934-10-12)(89 г.)
Њуарк, Соединетите Држави.
НационалностСАД
УстановаУниверзитет Корнел
НаградиПрицкерова награда (1984)
Златен медал на АИА (1997)
АтелјеRichard Meier & Partners
ЗданијаМузеј на современата уметност во Барселона
Градско собрание и централната библиотека, Хаг
Гети центар, Лос Анџелес

Ричард Мејер (роден на 12 октомври 1934 година) е апстрактен уметник и архитект од Соединетите Држави, чии геометриски дизајни прават значајна употреба на белата боја.[1] Победник на Прицкеровата награда за архитектура во 1984 година, Мејер има дизајнирано неколку иконски згради, вклучувајќи Музејот за современа уметност во Барселона, Гети центарот во Лос Анџелес и Градското собрание на Сан Хосе .

Признавање[уреди | уреди извор]

Во 1984 година, Меер ја добил Прицкеровата награда.[2] Цитирањето на жирито изјавило дека Мејер „создал структури лични, енергични, оригинални“.[3] Во 2008 година, тој го добил златниот медал во архитектурата од Академијата за уметности и писма,[4] а неговото дело Село Џесоло Лидо било наградено со Меѓународната награда Дедало Миносе за пуштање на зграда.[5] Мејер е виш соработник на Советот за дизајн на иднината.[6] Тој бил награден со златниот медал на АИА во 1997 година.[7] Во 2013 година, тој бил награден со наградата А + за животно дело.[8] Во 2010 година, Корнел воспоставил ново професорство по име Мејер.[9]

Оддавајќи му почит на Мејер, по повод 50-годишнината од неговата фирма, Фондационе Бисаца ја претставила изложбата „Ричард Мејер: Архитектура и дизајн“ во Виченца, Италија.[10]

Во 2014 година, Мејер отворил музејски изложбен простор од 5.000 квадратни метри во културниот центар Мана Контемпорари во Џерси Сити .[11] Просторот собира голем дел од работата на неговиот живот под еден покрив, и заменува многу помала верзија што била отворена во 2007 година во Лонг Ајленд Сити, Квинс, и која до 2013 година била отворена само со закажување на студенти и туристички групи. Новото место за првпат обезбедувало простор да ги покаже своите скулптури, архитектонски цртежи и колажи, а било планира да вклучува и библиотека за истражување.[11]

Гети Центар.

Дела[уреди | уреди извор]

Главните дела на Мејер вклучуваат Високиот музеј во Атланта, „Мејер на Ротшилд“ и „На Паркот проспект“.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Jodidio, Philip (2005). Architecture: Art. Њујорк: Prestel Verlag. стр. 138. ISBN 3-7913-3279-1.
 2. „Richard Meier - The Pritzker Architecture Prize“. Архивирано од изворникот на 10 јануари 2010. Посетено на 7 мај 2020.
 3. „Jury Citation: Richard Meier - The Pritzker Architecture Prize“.
 4. "Academy of Arts and Letters Announces Award Winners", Artinfo, 17 април 2008. посетено на 19 мај 2008
 5. „Dedalo Minosse International Prize 2008“. Архивирано од изворникот на 23 март 2010. Посетено на 7 мај 2020.
 6. Design Futures Council Senior Fellows
 7. „Gold Medal“. www.aia.org. Посетено на 7 мај 2020.
 8. „Richard Meier: Architizer Lifetime Achievement Award Winner“.
 9. „New Richard Meier Professor of Architecture established - Cornell AAP“.
 10. Ellie Stathaki (17 мај 2013), Richard Meier exhibition and installation at Fondazione Bisazza Wallpaper (magazine).
 11. 11,0 11,1 Hilarie M. Sheets (24 јануари 2014), Architect Goes Home, to Recall and to Work New York Times.

Дополнителна литература[уреди | уреди извор]

 • Том Грота (ур.): The Grotta Home by Richard Meier. A Marriage of Architecture and Craft. arnoldsche Art Publishers, 2019 година,   .
 • Фремптон, Кенет, Рикверт, Џозеф: Richard Meier, Architect, Рицоли, 1998 година
 • Фремптон, Кенет: Richard Meier, Фајдон, 2012 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]