Готфрид Бем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Готфрид Бем
Gottfried Böhm 2015.jpg
Gottfried Böhm во 2015
НаградиПрицкерова награда

Готфрид Бем (роден на 23 јануари 1920 година) е германски архитект и скулптор . Неговата репутација се заснова на создавање високо скулпторски градби направени од бетон, челик и стакло. Првата независна зграда на Бем беше параклисот во Келн „Мадона во урнатините“ (сега интегрирана во дизајнот на Петер Цумтор за реновирање на музејот Колумба ). Највлијателниот и признат град на Бем е Марија, Кенигин де Фриденс или Невигезер Валфахерсдом.

Неодамна завршен градежен проект во кој учествуваше Бухем е театарот Ханс Ото во Потсдам (2006). Во 1986 година, тој стана првиот германски архитект кој ја доби престижната награда Прицкер.