Ричард Роџерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лорд Роџерс од Риверсајд
Роден(а)Ричард Џорџ Роџерс
23 јули 1933(1933-07-23)(90 г.)
Фиренца, Италија
Повеќе информации
НационалностБританец, Италијанец
УстановаArchitectural Association School of Architecture, Yale School of Architecture
НаградиКралски златен медал (1985)
Медал Томас Џеферсон (1999)
Praemium Imperiale (2000)
награда Стирлинг (2006), (2009)
Минерва (2007)
Прицкерова награда (2007)
HonFREng[1] (2005)
АтелјеRogers Stirk Harbour + Partners
ЗданијаЦентар Жорж Помпиду
Лојд
Милениумска купола
зграда на Европскиот суд за човекови права во
ПроектиTowards an Urban Renaissance
Grand Paris

Ричард Џорџ Роџерс, Барон Роџерс од Риверсајд (роден на 23 јули 1933 година - 2021) — италијанско-британски архитект познат по своите модернистички и функционалистички дизајни во високотехнолошката архитектура.

Роџерс е можеби најпознат по својата работа во центарот Помпиду во Париз, зградата Лојд и Милениумската купола во Лондон, Сендид во Кардиф и зградата на Европскиот суд за човекови права во Стразбур. Тој е добитник на Кралскиот златен медал, медалот Томас Џеферсон, наградата Стирлинг, Минерва и наградата Прицкеровата награда.

Животопис[уреди | уреди извор]

Таткото на Ричард Роџерс студирал медицина и се надевал дека Ричард ќе продолжи кариерата во стоматологијата. Мајката на Ричард била заинтересирана за модерен дизајн и го охрабрил интересот на нејзиниот син за визуелните уметности. Нејзина братучетка, Ернесто Роџерс, била еден од истакнатите архитекти во Италија.

Како што избила војната во Европа, семејството Роџерс се вратило во Англија, каде што Ричард Роџерс присуствувал на јавните училишта. Роџерс имал проблеми со законот, влегол во Националната служба, станал инспириран од работата на неговиот роднина, Ернесто Роџерс, и на крајот одлучил да влезе во Лондонската Архитектонска асоцијација.

Објекти[уреди | уреди извор]

  • 1971-1977: Центар Помпиду (со Ренцо Пијано), Париз, Франција
  • 1978-1986: Лојд од Лондон
  • 1995-2003: Школа Минами Јамаширо
  • 1996-1999: Милениумска купола
  • 1997-2005: Мадридски аеродром Барахас 4
  • 1998-2005: Национално собрание за Велс
  • 2002-2006: Градење на Линген
  • 2018: 3 Светски трговски центар (175 Гринвич стрит)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „List of Fellows“. Архивирано од изворникот на 2016-06-08. Посетено на 2020-05-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]