Аига-и-ле-Таи

Координати: 13°52′S 172°4′W / 13.867° ЈГШ; 172.067° ЗГД / -13.867; -172.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аига-и-ле-Таи
округ
Сателитска снимка на Маноно, Аполима и западниот дел на Уполу.
Сателитска снимка на Маноно, Аполима и западниот дел на Уполу.
Карта на Самоа со означен Аига-и-ле-Таи
Карта на Самоа со означен Аига-и-ле-Таи
Држава Самоа
Население (2016)
 • Вкупно5,029
Час. појас-11

Аига-и-ле-Таи (самоански: Aiga-i-le-Tai, „семејство покрај морето“) е округ во Самоа.[1] Тој е најмалиот округ во државата во однос на вкупната територија.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот има вкупна површина од 27 км2 и е најмал изборен округ во државата.[2] Според пописот од 2006 година, Аига-и-ле-Таи имал вкупно население од 5,029 жители. Округот го зазема западниот крај на островот Уполу, сосем мал дел, но и малите островчиња Маноно, Аполима и ненаселениот Нулопа. Во рамките на округот има ексклава на округот Ана, односно селото Сатуималуфилуфи.

Историски островот Маноно бил центар на округот, но во современо време главен центар на округот е Малифануа. Малифануа е главна траектна точка на Уполу преку која островот е поврзан со Саваи.

Фаматаи[уреди | уреди извор]

Кланскиот систем фаматаи, или традиционалната самоанска општествена поделеност, игра значајна улога во Самоа. Во овој округ фаматаите, односно нивниот поглавар матаи, на Маноно и Аполима имале значајна улога во брбата за политичка моќ помеѓу клановите во државата. Една од најзначајните поглаваречки матаи титули во окрузите е Муатуту Аупау Леиатауа. Округот е значаен дел од кланот Са Малиетоа. Маноно има значајна улога при изборите за претендентите на титулата на Малиетоа, бидејќи селото Малие исто така се консултира со Маноно при изборот на титулите. Пратениците во самоанското собрание се претставници и на политичката партија во современа смисла и претставници на традиционалните кланови во државата.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Малуфануа денес е второ најзначајно пристаниште на Уполу, веднаш зад главниот град Апија. Пристаништето е глана меѓу-островска врска помеѓу двата најгоелми острови во Самоа. Има постојан траектен патнички и транспортен сообраќај.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population and Housing Census Report 2006“ (PDF). Samoa Bureau of Statistics. July 2008. Архивирано од изворникот (PDF) на 21 July 2011. Посетено на 18 December 2009.
  2. „Samoa Territorial Constituencies Act 1963“. Pacific Islands Legal Information Institute. Архивирано од изворникот на 5 June 2011. Посетено на 15 December 2009.

13°52′S 172°4′W / 13.867° ЈГШ; 172.067° ЗГД / -13.867; -172.067