Ваисигано

Координати: 13°32′S 172°44′W / 13.533° ЈГШ; 172.733° ЗГД / -13.533; -172.733
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ваисигано
округ
Сателитска снимка на крајниот дел на Саваи, административно дел од Ваисигано
Сателитска снимка на крајниот дел на Саваи, административно дел од Ваисигано
Карта на Самоа со означен Ваисигано
Карта на Самоа со означен Ваисигано
Држава Самоа
Население (2016)
 • Вкупно6.543
Час. појас-11

Ваисигано (самоански: Vaisigano) е округ во Самоа. Округот се наоѓа на островот Саваи.

Географија[уреди | уреди извор]

Поглед западно од плажата Фалеалупо.

Округот го зафаќа западниот крај на островот Саваи. Административен центар на округот е Асау.[1] На самоански округот се именува и како „Itu Asau“, односно „асауански округ“.

Вкупното население на округот, според пописот од 2006 година е 6.543 жители.

Во рамките на округот се наоѓа и резерват, заштитена област за желки, околу селото Ауала, како и резерват-прашума во Фалеалупо.

Во округот се наоѓа и селото Ваисала, роден крај на поглавицата Ваи Колоне, кој бил двапати премиер на Самоа во 1980-те. Колоне е и основан на моменталната владејачка партија на Самоа.

Ваисигано има силни врски со кланската титула Тонумаипеја на локално ниво, а на државно ниво со Туиана.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „An Account of Samoan History up to 1918 by Te'o Tuvale, Savai'i chapter, p.2“. Nzetc.org. Посетено на October 31, 2009.
  2. Democracy and custom in Sāmoa: an uneasy alliance by Asofou Soʻo, p.12. Посетено на October 31, 2009.

Поврзано[уреди | уреди извор]

13°32′S 172°44′W / 13.533° ЈГШ; 172.733° ЗГД / -13.533; -172.733