Прејди на содржината

Палаули

Координати: 13°42′S 172°28′W / 13.700° ЈГШ; 172.467° ЗГД / -13.700; -172.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Палаули
округ
Вулканското крабјрежје на Палаили.
Вулканското крабјрежје на Палаили.
Карта на Самоа со означен Палаули
Карта на Самоа со означен Палаули
Држаба Самоа
Население (2016)
 • Вкупно9.300
Час. појас-11

Палаули (самоански: Palauli) е округ во Самоа. Округот се наоѓа на островот Саваи.

Географија

[уреди | уреди извор]

Палаули е округ кој се наоѓа во југоисточниот дел Саваи. Географски и административно е составен од два дела кои се оддлеени од источниот дел на округот Сатупаитеја. Административниот центар на округот е Ваилоа.

Според пописот од 2016 година, округот имал население од 9.300 жители. Кланската титула на округот е Лиломаиава.

Крајбрежјето на округот е интересен за туристи поради вулканското потекло и поради природната појава на исфрлање на вода од дупки во Алофага, во близина на селото Тага.

Значајна туристичја атракција е и праисториската населба во Пулемелеи.[1]

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. [1] Архивирано на 17 февруари 2012 г. Samoan Village Patterns: Four Examples by Jesse D. Jennings, Richard Holmer and Gregory Jackmond, University of Utah, Journal of the Polynesian Society, Vol. 91, No. 1, 1982. Retrieved 6 November 2009

Поврзано

[уреди | уреди извор]

13°42′S 172°28′W / 13.700° ЈГШ; 172.467° ЗГД / -13.700; -172.467