Сатупаитеја

Координати: 13°38′S 172°38′W / 13.633° ЈГШ; 172.633° ЗГД / -13.633; -172.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сатупаитеја
округ
Камена методистичка црква во Сатупаитеја, 1908 г.
Камена методистичка црква во Сатупаитеја, 1908 г.
Карта на Самоа со означен Сатупаитеја
Карта на Самоа со означен Сатупаитеја
Држава Самоа
Население (2016)
 • Вкупно5.261
Часовен појас-11

Сатупаитеја (самоански: Satupaʻitea) е округ во Самоа.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа на островот Саваи. Географски и административно, округот е поделен на два дела, кои се одделени од округот Палауили. Бидејќи окрузите во Самоа се создадени на традиционалните клански области, овој округ ја опфаќа и традиционалната област Салега, која брои 3461 жител.[1]

Во северниот дел од округот има 4 села: Моасула, Питону, Сатуфија и Ваега. Вкупното население на овој дел од округот е 1799 според пописот од 2006 година.[2]

Кланскиот поглавица на Сатупаитеја е Тонумаипеја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Samoa Territorial Constituencies Act 1963“. Pacific Islands Legal Information Institute. Архивирано од изворникот на 5 June 2011. Посетено на 15 December 2009.
  2. „Population and Housing Census Report 2006“ (PDF). Samoa Bureau of Statistics. July 2008. Архивирано од изворникот (PDF) на 21 July 2011. Посетено на 16 December 2009.

Поврзано[уреди | уреди извор]

13°38′S 172°38′W / 13.633° ЈГШ; 172.633° ЗГД / -13.633; -172.633