Фасалелеага

Координати: 13°40′S 172°15′W / 13.667° ЈГШ; 172.250° ЗГД / -13.667; -172.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фасалелеага
округ
Сателитска снимка на округот
Сателитска снимка на округот
Карта на Самоа со означен Фасалелеага
Карта на Самоа со означен Фасалелеага
Држава Самоа
Население (2016)
 • Вкупно13.566
Час. појас+13

Фасалелеага (самоански: Faʻasaleleaga) е округ во Самоа. Округот се наоѓа на островот Саваи.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во источниот дел на Саваи. Традиционален центар на округот е Сафотулафаи, а најголемо место е гратчето Салелолога, кое е единственото гратче на островот. Според пописот од 2016 година округот има население од 13.566 жители. Сафотулафаи е избран за центар на округот бидејќи на тоа место било збирното место на кланот во регионот во минатото. Исто така, местото е родно место на движењето Мау а Пуле, движење против колонијалното управување.[1] Ова движење прераснало во национално Мау движење, кое се изборило за независност на Самоа во 1962 година. Салелопога е главниот трговски и транспортен центар на округот и островот. Има траектен пункт кој го поврзува Сува со Уполу. На 10 минути јужно од гратчето е аеродромот Маота.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1], International Dictionary of Historic Places: Asia and Oceania by Trudy Ring, Robert M. Salkin, Paul E Schellinger, Sharon La Boda, p. 726

Поврзано[уреди | уреди извор]

13°40′S 172°15′W / 13.667° ЈГШ; 172.250° ЗГД / -13.667; -172.250