Нулопа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нулопа (самоански: Nuʻulopa) е мал ненаселен остров во Самоа.

Опис[уреди | уреди извор]

Островот не е населен. Нулопа се наоѓа во протокот Аполима, помеѓу малите острови Маноно и Аполима, кои пак се помеѓу поголемите острови Саваи и Уполу. Административно, островчето е дел од округот Аига-и-ле-Таи.

Надморската висина на островот е околу 50 метри. Островчето е со густа шума, кокосови палми. Островот и околната вода се конзервациска (заштитена) област.[1] Традиционално, островчето се користело како гробно место за поглавиците на островот Маноно.

Галерија[уреди | уреди извор]

Упатување кон Нулопа.
Поглед од блиску.
Плажа на островот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] Manono, Apolima and Nuulopa Cultural Landscape, Unesco. Retrieved 25 October 2009


Координати: 13°50′33″ S; 172°07′45″ W / 13.8424° ЈГШ; 172.1293° ЗГД / -13.8424; -172.1293