Маноно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маноно
Сателитска снимка на Маноно, кој е пак веднаш до Уполу.
Географија
МестоТихи Океан
Координати13°50′S 172°05′W / 13.833° ЈГШ; 172.083° ЗГД / -13.833; -172.083
Површина3 км2
Управување
Демографија
Население889 (2006)
Густина296 /km2 (767 /sq mi)


Маноно (самоански: Manono) е остров во Самоа. Островот се наоѓа во протокот Аполима, помеѓу островите Саваи и Уполу. Островот се наоѓа на 3,4 км северозападно од Уполу. На островот има само 4 села со вкупно население од 889 жители според пописот од 2006 година.[1] Со брод од Уполу се стига за 20 минути.[2] Во непосредна близина се островчињара Аполима и Нулопа.

Островот е дел од округот Аига-и-ле-Таи.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Островот има 889 жители според пописот од 2006 година, распроредени во 4 села:

  1. Апаи, запад (111)
  2. Фалеу, југ (354)
  3. Лепуиаи, југозапад (223)
  4. Салуа, север (201)

Островот е трет по број на жители во државата. На островот нема патишта и сообраќај. Поради еколошки причини кучиња и коњи се забранети на островот. Во 1800-те години, Маноно бил упориште на методистичката црква во Самоа. На 21 септември 1859 година било одлучено да се создаде центар во Уполу, што пак денес резултира со Теолошкиот колеџ Пиула.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population and Housing Census Report 2006“ (PDF). Samoa Bureau of Statistics. July 2008. Архивирано од изворникот (PDF) на 21 July 2011. Посетено на 16 December 2009.
  2. Eriksen, Alanah May (21 January 2010). „Samoa back in business“. New Zealand Herald. Посетено на 28 June 2010.
  3. „Samoa Territorial Constituencies Act 1963“. Pacific Islands Legal Information Institute. Архивирано од изворникот на 5 June 2011. Посетено на 15 December 2009.
  4. Fairbairn-Dunlop, Peggy (2003). Samoan women: widening choices. University of the South Pacific. стр. 127. ISBN 982-02-0360-0. Посетено на 27 March 2010.