Азитромицин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азитромицин
Систематско (IUPAC)
(2R,3S,4R,5R,8R,10R,11R,12S,13S,14R)-2-етил-3,4,10-трихидрокси-3,5,6,8,10,12,14-хептаметил-15-оксо- 11-{[3,4,6-тридеокси-3-(диметиламино)-β-D-ксило-хексопиранозил]окси}-1-окса-6-азациклопентадец-13-ил 2,6-дидеокси-3-C-метил-3-O-метил-α-L-рибо-хексопиранозид
Клинички податоци
Заштитени имињаAzyth, Zithromax, Azithrocin, Azin, Zeto
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa697037
Licence dataUS FDA:врска
Бременосна
категорија
  • AU: B1
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
  • US: само
Начин на
примена
Oral (capsule or suspension), intravenous, ophthalmic
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост38% for 250 mg capsules
МетаболизамHepatic
Полувреме на елиминација11–14 h (single dose) 68 h (multiple dosing)
ЕкскрецијаBiliary, renal (4.5%)
Назнака
CAS-број83905-01-5 Ок
ATC кодJ01FA10 S01AA26
DrugBankDB00207 Ок
ChemSpider10482163 Ок
UNIIJ2KLZ20U1M Ок
KEGGD07486 Ок
ChEBICHEBI:2955 Ок
ChEMBLCHEMBL529 Ок
NIAID ChemDB007311
Синоними9-deoxy-9a-aza-9a-methyl-9a-homoerythromycin A
Хемиски податоци
ФормулаC38H72N2O12
Моларна маса748.984 g·mol−1
  (провери)

Азитромицин е антибиотик од групата азалиди, подгрупа на макролидите.

Сумамед (азитромицин) таблети

Се користи во терапија на инфекции на горните респираторни патишта, долните респираторни патишта, кожата и др.

Во 2023, е триесет и шести најчесто пропишуван лек во Македонија, со повеќе од 167.000 рецепти.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Група на истражувачи од фармацевтската компанија Плива во Хрватска, Југославија — Габријела Кобрехел, Горјана Радобоља-Лазаревски и Зринка Тамбурашев, предводени од Д-р Слободан Ѓокиќ — го откриле азитромицинот во 1980 година. Бил патентиран во 1981 година. Во 1986, Плива и Фајзер потпишале лиценцен договор, со кој Фајзер добил ексклузивно право за продажба на азитромицинот во Западна Европа и САД. Плива го ставила азитромицинот на пазарот во Средна и Источна Европа под заштитеното име Сумамед во 1988. Фајзер го ставил азитромицинот на другите пазари под лиценца на Плива под заштитено име Зитромакс во 1991.[2] Патентната заштита завршила во 2005 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Извештаи“. Е-здравство. Посетено на 2024-02-26.
  2. Banić Tomišić, Z. (2011). „The Story of Azithromycin“. Kemija U Industriji. 60 (12): 603–617. ISSN 0022-9830. Архивирано од изворникот 2017-09-08.
  3. „Azithromycin: A world best-selling Antibiotic“. www.wipo.int (англиски). World Intellectual Property Organization. Посетено на 2019-06-18.