Џамија Пул-е Кишти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Пул-е Кишти
Masjid Pul-e Khishti
PulKhishti Mosque.jpg
Основни податоци
Место Кабул, Авганистан
Припадност Ислам
Осветен 18 век
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1960
Особености
Минариња 1
Материјали гранит мермер

Џамијата Пул-е Кишти е џамија која се наоѓа во Кабул, Афганистан. Лоцирана во стариот дел на градот, оваа џамија се смета како најголема сина купола. Џамијата била изградена кон крајот на 18 век, но била реконструирана во 1960 година во времето на Мухамед Захир, последниот крал на Авганистан.