Џамија на наметката на пророкот Мухамед

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Mosque of the Cloak of the Prophet Mohammed)
Џамија на наметката на пророкот Мухамед
Mosque in Kandahar-2011.jpg
Основни податоци
МестоКандахар, Авганистан
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата на наметката на пророкот Мухамед е џамија која се наоѓа во Кандахар, Авганистан. Оваа џамија се смета како “срцето на Авганистан“.