Хератска џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хератска џамија
Friday Mosque in Herat, Afghanistan.jpg
Основни податоци
МестоХерат, Авганистан
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Хератската џамијаџамија која се наоѓа во Херат, Авганистан. Оваа џамија е позната и како Џумах џамија[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Great Mosque of Herat“. Archnet.org. 19 August 2005. Архивирано од изворникот на 3 October 2012. Посетено на 18 July 2011.