Хератска џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хератска џамија
Friday Mosque in Herat, Afghanistan.jpg
Основни податоци
Место Херат, Авганистан
Религија Ислам
Држава Авганистан
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Карактеристики

Хератската џамија е џамија која се наоѓа во Херат, Авганистан. Оваа џамија е позната и како Џумах џамија.