Џамија Хаџи Пијада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Хаџи Пијада
Основни податоци
МестоБалх, Авганистан
Припадностислам
Осветен9 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Хаџи Пијада е џамија која се наоѓа во Балх, Авганистан. За оваа џамија се смета дека е една од постарите џамии во Авганистан, изградена околу 9 век.