Џамија Шах-до Шамшира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Шах-до Шамшира
Mosque of the King of Two Swords.jpg
Основни податоци
МестоКабул, Авганистан
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијаta Шах-до Шамшира e џамија која се наоѓа во Кабул, Авганистан. Во превод оваа џамија означува 'Џамија на кралот со две сабји'. Била градена во времето на Аманулах Хан (1919–1929).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Girardet, Edward; Jonathan Walter, уред. (1998). Afghanistan. Geneva: CROSSLINES Communications, Ltd. стр. 291.