Зелена џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелена џамија
15c green mosque.jpg
Основни податоци
МестоБалх, Авганистан
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Зелената џамија или Масџид Сабз е џамија која се наоѓа во Балх, Авганистан[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Green Mosque, Balkh, Afghanistan“. Muslim Mosques. Посетено на 2018-05-15.
  2. „11 of the Most Ancient and Continually Occupied Cities in the World“. Ancient Origins. 2018-01-31. Посетено на 2018-05-15.