Џамија Ид Гах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Ид Гах
Kabul, Id Gah Mosque.JPG
Џамија Ид Гах во 2004 г.
Основни податоци
Место Кабул, Авганистан
Припадност Ислам
Осветен 1893
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Особености
Приемност 2 000 000

Џамијата Ид Гах е џамија која се наоѓа во Кабул, Авганистан. Оваа џамија е втора по големина во Авганистан, каде околу 2 000 000 верници ја посетуваат годишно. Оваа џамија била изградена во времето на кралот Абдур Рахман Хан во 1893 година.