Џамија Хост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Хост
Khost Mosque3498.jpg
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоХост, Авганистан
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Хост е џамија која се наоѓа во градот Хост, Авганистан. Може да прими до 2,000 верници[1][2] .

Наводи[уреди | уреди извор]