Смрдеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ова е статија за егејско село. За истоимената македонска планина видете Смрдеш (планина)
Смрдеш
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Смрдеш
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Смрдеш
Смрдеш се наоѓа во Грција
Смрдеш
Смрдеш (Грција)
Население 573


Смрдеш е преспанско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди]

Селото Смрдеш се наоѓа 51 километар југозападно од Лерин и 38 километри северозападно од Костур, во подножјето на планината Корбец, во областа Корешта.

Историja[уреди]

Семејство од Смрдеш во првата деценија на XX век

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Црквата „Св. Ѓорѓи“ во времето на Првата Светска војна

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]