Желево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За истоименото иселеничко друштво видете тука
Желево
Ανταρτικό
Поглед на Желево
Поглед на Желево
ЖелевоΑνταρτικό се наоѓа во Грција
Желево
Ανταρτικό
Желево
Ανταρτικό
(Грција)
Општина Преспа
Надморска височина 1 151
Географска широчина 40.7667
Географска должина 21.2000
Мрежно место Желево
Ανταρτικό


Желево (денес Андартико) — македонско населено село во преспанскиот дел на Леринскиот округ, Егејска Македонија. Преименувано е во Андартико со грчката окупација на Егејска Македонија.

Историja[уреди | уреди извор]

Откако Грција ја презеде Егејска Македонија терористичка кампања беше започната против староседелското македонско население. Беше започната засилена асимилација на сето негрчко население. Сите цркви со македонски и старословенски инскрипции беа изгорени до темел и беа заменети со грчки. Послем 1926 година селото беше преименувано во Андартико и на сите населени им беше забрането да зборуваат на македонски јазик. Поради геноцидот од грчката влада голем број од Македонците од селото беа принудени да го напуштаат и да имигрираат во Канада, САД и Австралија. Македонците во селото до ден денес ги демантираат своите права и правото на македонски идентитет.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Голем број Македонци од ова село под притисок од грчката влада и најзиниот геноцид се иселија во западните земји. Во Канада тие ја основаа организацијата Macedonian Human Rights Movement of Canada која се бори за правата на Македонците низ светот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]