Организација на земји извознички на нафта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Организација на земји извознички на нафта
Organization of the Petroleum Exporting Countries
Flag на OPEC
Местоположбата на OPEC
Штаб Виена, Австрија
Официјални јазици англиски[1]
Тип Трговски концерн
Чкенови
Лидери
 -  Генерален секретар Абдалах Салем ел-Бадри
 Либија (од 1 јануари 2007)
Основање
 -  Statute 10 септември-14 1960
ефективно од јануари 1961 
Население
 -  проц.  г. 619,157,014[2] 
Валута Американски долар[3]
Мреж. место
http://www.opec.org/

ОПЕК - Организација на земји извознички на нафта и нафтени деривати (англиски: OPEC - Organization of the Petroleum Exporting Countries) е меѓународна организација на дел од земјите извознички на нафта. Во неа членуваат 11 држави: Алжир, Венецуела, Индонезија, Ирак, Иран, Катар, Кувајт, Либија, Обединетите Арапски Емирати и Саудиска Арабија. Организацијата е основана во Багдад во 1960 година, а нејзиното седиште во 1965 година е преместено од Женева во Виена.

Наводи[уреди]

  1. Chapter I, Article 6 of The Statute of the organization of the Petroleum Exporting Countries (as amended)
  2. According to Wikipedia
  3. The OPEC indexes the price of the Oil barrel in this currency


Надворешни врски[уреди]