Добролишча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Добролишча
Добролишча се наоѓа во Грција
Добролишча
Добролишча (Грција)


Добролишча (на грчки: Καλοχώριο, Калохори) е село во Егејска Македонија, Република Грција, Околија Костур (Νομός Καστοριάς).

Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]