Статица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Статица
Статица се наоѓа во Грција
Статица
Статица (Грција)
Општина Општина Нестрам


Статица (на грчки: Μελάς, Мелас) е село во Егејска Македонија, Република Грција, во Општина Корешта(Κορεστία), Околија Костур(Νομός Καστοριάς).

Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]