Сливени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сливени
Κορομηλέα
Местоположба
Сливени на карта
Податоци
Префектура: Костур
Население: 349 (2001)
Надм. вис.: 733 м
Геог. положба: 40° 31' 59" СГШ
21° 10' 59" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Сливени (на грчки : Κορομηλέα, Коромилеја) е село во Егејска Македонија, Република Грција, Општина Агија Триада, Префектура Костур (Νομός Καστοριάς).

Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]