The Neighbourhood

Од Википедија — слободната енциклопедија
The Neighbourhood
Познат(а) и какоThe NBHD (abbreviation)
ПотеклоNewbury Park, California, U.S.
Жанр(ови)
Години на активност2011–present
Продукциска куќа/ќиColumbia
Членови
 • Jesse Rutherford
 • Jeremy Freedman
 • Zach Abels
 • Mikey Margott
 • Brandon Alexander Fried
Поранешни членови
 • Bryan Sammis

Соседството (англиски: The Neighbourhood, понекогаш претставено како „THE NBHD“) — американска рок-група основана во Њубери Парк, Калифорнија, во 2011 година. Групата е составена од вокалистот Џеси Радерфорд, гитаристите Џереми Фридман и Зак Абелс,басистот Мајки Маргот и тапанарот Брендон Александар Фрид.После издавањето на два ЕП, I'm sorry... и Thank You,соседството го издаде својот прв целовечерен албум I Love You на 23 април 2013 година, преку Колумбија Рекордс.[1] Истата година, излегол ЕП The Love Collection"; и во ноември 2014 година, мешавина со наслов #000000 & #FFFFFF. Втор албум, Wiped Out! беше ослободен на 30 октомври 2015 година. На 9 март 2018 година,излезе истоимен трет студиски албум,на кој му претходеше издание на две ЕП: Hard на 22 септември 2017 година,кој на кратко се најде на Билборд 200 и Да замисли на 12 јануари 2018 година По објавувањето на албумот, трагите од продолжените претстави што не беа вклучени на последниот список на песни беа собрани во друго ЕП, „Hard to Imagine“.

Историја[уреди | уреди извор]

Формација и Те сакам. (2011 — 2013)[уреди | уреди извор]

„Соседството“ е формирано во август 2011 година од пејачот Џеси Радерфорд,гитаристите Захари Абелс и Џремиа Фридман,бас гитаристот Мајкл Маргот и тапанарот Брајан „Оливер“ Самис.Членовите на соседството го избраа британскиот правопис на „соседството“ по совет на нивниот менаџер,со цел да се разликуваат од бендот што веќе го користи американскиот правопис.[2]

На почетокот на 2012 година, „Соседството“ ги објави „Female Robbery “ и „Sweater Weather“.[3] Во мај 2012 година, бендот ја претстави својата деби самообјавена продолжена претстава со наслов I'm Sorry... за бесплатно преземање, во продукција на Џастин Пилброу.[4] Во декември 2012 година,„Соседството“ го издаде својот втор ЕП, „Thank You“.[5]

Бендот настапи на Коачела во 2013 година,[6] очекувајќи го својот деби албум I Love You, што беше премиерно прикажано на 16 април 2013 година, преку Ролинг Стоун и официјално излезе на 23 април 2013 година, преку Колумбија рекордс.Дебитираше на 39. место на американската список на албуми „Билборд 200“, продавајќи 9.000 единици во првата недела.Претходеше главниот сингл „Sweater Weather“,кој музички спот беше објавен на 5 март 2013 година.Тие ја направија својата прва телевизиска изведба на песната на 27 јуни 2013 година, во живо на Џими Кимел.„Sweater Weather“ се најде на првото место на топ-листите на почетокот на јуни 2013 година,достигнувајќи го првото место на табелата „Билборд алтернативни песни“ и ги пробива првите десет на табелата „Билборд Хетзикерс песни“.

Бендот отиде на отворање турнеја за Imagine Dragons во јули и септември 2013 година.Соседството направи и два настапи во Источна Канада во текот на летото 2013 година.Тие играа како еден од хедлајнерите на „Едгефест“ во Торонто на 31 јули 2013 година,а неколку дена подоцна играа на најголемиот музички фестивал во Канада, Ошега, во Монтреал на 4 август.[7] Соседството настапи во музичкиот центар во Атланта на 21 септември 2013 година.[8]

# 000000 & #FFFFFF и Wiped Out! (2014 — 2015)[уреди | уреди извор]

На 16 јануари 2014 година,бендот преку друштвените мрежи откри дека тапанарот Брајан Самис го напушта бендот.[9]

Во април 2013 година, „Соседството“ ја најави својата летна турнеја во 2013 година, наречена „The Love Collection“, заедно со Lovelife,1975 и „MSМСН“.[10] како и дека планирале ослободување на мешавина.На 10 декември 2013 година тие го издадоа новото ЕП наречено The Love Collection.[11] На 28 ноември 2014 година, бендот конечно го издаде проектот, насловен како # 000000 & #FFFFFF (хексадецималните кодови на бои за црно-бело, соодветно) бесплатно.Беше домаќин на ДЈ Драма и се појавуваат гостувања од ЈГ, Деј Лоф, Франс Монтана, Дени Браун, Џи-Ези и други.[12] Микстејпот беше официјално објавен за пренос и преземање на 22 ноември 2017 година.[13]

Во август 2015 година, бендот го објави претстојното издание на нивниот втор албум Wiped Out! на 30 октомври.На него му претходеше водечкиот сингл „RIP 2 My Youth“ [14] и ја достигна позицијата број 13 на американскиот Билборд 200.Бендот започна со европска турнеја во ноември 2015 година и на американска турнеја во мај и јуни 2016 година за поддршка на албумот.[15]

Тешко е да се замисли, самоименуван албум и Chip Chrome & the Mono-Tones (2017—)[уреди | уреди извор]

На 21.09.2017 година, „Соседството“ го издаде ЕП „Hard“ кој достигна бројка од 183 позиција на американската табела „Билборд 200“.Друго ЕП наречено „To Imagine“ беше објавено на 12 јануари 2018 година.Бендот подоцна го објави нивниот истоимен трет студиски албум „Соседството“, издаден на 9 март 2018 година,кој вклучуваше песни од претходните продолжени претстави, вклучувајќи го и главниот сингл: „Scary Love“.По објавувањето, трагите од продолжените претстави кои не беа вклучени на последниот список на песни беа собрани во друго ЕП наречено Hard to Imagine.Бендот потоа го издаде комплетното издание на албумот,со наслов Hard To Imagine The Neighborhood Ever Changing во кој беа вклучени сите песни објавени од Hard, To Imagine, The Neighborhood и Ever Changing, освен двете песни „Revenge“ и „Too Serious“.

На 16.08.2019 година, тие премиерно изведоа музичко видео заедно со нивниот сингл „Middle of Somewhere“.На 10 октомври 2019 година, синглот на „The Neighbourhood“, „Yellow Box“ беше објавен и се претстави во акциона игра „Death Stranding“.[16] Тие издадоа лиричко видео за „Yellow Box“ на 7 ноември 2019 година.[17]

На 31 јули 2020 година,бендот го објави издавањето на нивниот четврти албум Chip Chrome & the Mono-Tones на 25 септември.На него претходеше сингл „Cherry Flavored“, кој го издадоа во плејлиста именувана по албумот преку разни стриминг услуги.Плејлистата е компилација од основните песни на бендот,плус синглот.Во описот на листата за репродукција беше, цитат: „Албум излегол 9/25.“

Кон крајот на 2020 година, нивните песни „Sweater Weather“, од нивниот албум „I Love You“ и „Daddy Issues“ од нивниот албум, Wiped Out!, стана вирален на ТикТок, собирајќи нови врвови во стримингот.[18]

Музички стил[уреди | уреди извор]

Музичкиот стил на соседството е опишан како алтернативен рок,[19] инди рок, инди поп,поп рок,со елементи на електронски, хип-хоп, поп и R&B.[20]

Членови[уреди | уреди извор]

Сегашни членови

 • Џеси Радерфорд — главен вокал (2011—денес)
 • Захари Абелс — водечка гитара, придружен вокал (2011—) ; ритам гитара (2014—)
 • Џеремиах Фридман - ритам гитара, придружен вокал (2011—) ; оловна гитара (2014—)
 • Мајкл Маргот — бас-гитара, придружен вокал (2011—)
 • Брендон Фрид — тапани, удирања, придружни вокали (2014 година—)

Поранешни членови

 • Брајан „Оливер“ Самис — тапани, удирања, придружни вокали (2011 — 2014)

Времеплов

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Студио албуми[уреди | уреди извор]

Список на студиски албуми, со избрани позиции на графикони
Наслов Детали за албумот Позиции на врвни графикони Сертификати
САД</br> [21]
САД<br id="mw-w"><br><br><br></br> Alt.</br> [22]
САД<br id="mwAQE"><br><br><br></br> Карпа</br> [23]
АУС</br> [24]
БЕЛ</br> [25]
МОANЕ</br> [26]
НЛД</br> [27]
Н.З.</br> [28]
СЦО</br> [29]
Велика Британија</br> [30]
I Love You 25 9 10 - - 20 - - 92 70
 • Објавено: 30 октомври 2015 година
 • Етикета: Колумбија
 • Формати: ЦД, ЛП, дигитално преземање
13 1 2 57 156 15 - 37 - 86
 • RIAA: Злато
The Neighbourhood
 • Објавено: 9 март 2018 година
 • Етикета: Колумбија
 • Формати: ЦД, ЛП, дигитално преземање
61 4 10 - - 89 106 - [б 1] - -
Chip Chrome &amp; the Mono-Tones
 • Објавено: 25 септември 2020 година [34]
 • Етикета: Колумбија
 • Формати: ЛП, дигитално преземање
- 25 44 - - - - - - -

Реиздадени албуми[уреди | уреди извор]

Список на студиски албуми, со избрани позиции на графикони
Наслов Детали за албумот
Hard to Imagine The Neighbourhood Ever Changing
 • Објавено: 2 ноември 2018 година [35]
 • Етикета: Колумбија
 • Формати: ЦД, ЛП, дигитално преземање

Проширени претстави[уреди | уреди извор]

Список на проширени претстави, со избрани позиции на табелата
Наслов Детали за албумот Позиции на врвни графикони
САД</br> [21]
САД<br id="mwAa0"><br><br><br></br> Карпа</br> [23]
Н.З.</br> [28]
I'm Sorry...
 • Објавено: 7 мај 2012 година [36]
 • Етикета: Колумбија
 • Формати: ЦД, 10 ”, дигитално преземање
- [б 2] - -
Thank You,
 • Објавено: 17 декември 2012 година [5]
 • Етикета: Колумбија
 • Формати: ЦД, 7 ”, дигитално преземање
- - -
Spotify Sessions
 • Објавено: 18.06.2013 година
 • Етикета: Колумбија
 • Формати: Дигитално преземање
- - -
The Love Collection
 • Објавено: 10 декември 2013 година [11]
 • Етикета: Колумбија
 • Формати: Дигитално преземање
- - -
Hard
 • Објавено: 22.09.2017 [38][39]
 • Етикета: Колумбија
 • Формати: Дигитално преземање
183 година 39 - [б 3]
To Imagine
 • Објавено: 12.01.2018 [41][42]
 • Етикета: Колумбија
 • Формати: Дигитално преземање
- [б 4] - - [б 5]
Hard to Imagine
 • Објавено: 9 март 2018 година [45]
 • Етикета: Колумбија
 • Формати: Дигитално преземање
- - -
Ever Changing
 • Објавено: 21.09.2018 [46]
 • Етикета: Колумбија
 • Формати: Дигитално преземање
- - -
"-" означува снимка што не направила графикон или не била објавена на таа територија.

Микстепи[уреди | уреди извор]

Список на мешавини
Наслов Детали за албумот
# 000000 & #FFFFFF
 • Објавување: 28 ноември 2014 година [13]
 • Етикета: Колумбија
 • Формати: Дигитално преземање, преноси

Промотивни синглови[уреди | уреди извор]

List of singles, with selected chart positions and certifications, showing year released and album name
Title Year Peak chart positions Certifications Album
US

[47]
US<br id="mwAlE"><br>Rock

[48]
BEL

[25]
CAN

[49]
FRA

[50]
IRE

[51]
POR

[52]
SCO

UK

[30]
WW

[53]
"Female Robbery"[54][55] 2012 I Love You.
"Sweater Weather" 14 4 138 68 99 58 49 49 62
"Let It Go"[57][58] 2013 [б 6]
"Afraid" [б 7] 18
 • RIAA: Platinum
"R.I.P. 2 My Youth" 2015 [б 8] 13 121 51 85
 • RIAA: Gold
Wiped Out!
"Scary Love"[61] 2017 19 The Neighbourhood
"Livin' in a Dream"[46] 2018 Ever Changing EP
"Middle of Somewhere" 2019 Chip Chrome & the Mono-Tones
"Yellow Box"[62] Death Stranding: Timefall
"Cherry Flavoured" 2020 Chip Chrome & the Mono-Tones
"Lost in Translation"
"—" denotes a recording that did not chart or was not released in that territory.
Список на синглови,со избрани позиции на графикони, прикажува објавена година и име на албум
Наслов Година Позиции на врвни графикони Сертификати Албум
САД<br id="mwA2E"><br><br><br></br> Alt.</br> [63]
САД<br id="mwA2c"><br><br><br></br> Карпа</br> [48]
ПОР</br> [52]
"#icanteven"

(со француска Монтана ) [64][65]
2014 година - - - # 000000 & #FFFFFF
„Плажата“ [66] 2015 година - 34 - Избришано!
„Плен“ [67] - 39 -
„Проблеми со тато“ 2016 година - [б 9] 37 139
 • RIAA: Платина [69]
 • АРИЈА: Злато [56]
 • БПИ: Сребрена [32]
„Заглавен со мене“ [70] 2017 година - 42 - Соседството
„Празнина“ [71] 2018 година - 45 -
„Нервозен“ [72] - 38 -
„Застапник на ѓаволот“ 2020 година - - - Чип Хром и моно-тонови
„Убаво момче“ - - -
"-" означува снимка што не направила графикон или не била објавена на таа територија.

Други песни со табели[уреди | уреди извор]

Список на други песни со листи, со избрани позиции на графикони, покажувајќи ја објавената година и името на албумот
Наслов Година Позиции на врвни графикони Албум
САД<br id="mwA-s"><br><br><br></br> Alt.</br> [63]
САД<br id="mwA_E"><br><br><br></br> Карпа</br> [48]
"Cry Baby" 2015 година 35 25 Wiped Out!
„Single“ - 49
„24/7“ 2017 година - 49 Hard
"-" означува снимка што не направила графикон или не била објавена на таа територија.

Други настапи[уреди | уреди извор]

Список на други настапи што ја прикажуваат објавената година и името на албумот
Наслов Година Албум
„Honest“ 2014 година The Amazing Spider-Man 2: The Original Motion Picture Soundtrack

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Наслов Година Директор
„Female Robbery“ 2012 година КРАЈ [73][74][75][76][77]
"Let It Go"
„A Little Death“
„Sweater Weather“ 2013 година
„Afraid“
"Lurk" 2014 година
"#icanteven" 2015 година Еиф Ривера [78]
„Dangerous“ Akeејк isенисис
„Warm“ Морнарица Декстер [79]
„RIP 2 My Youth“ Хајп Вилијамс
„Daddy Issues“ 2016 година Ворен Комерс [80]
„Hard to Image“ 2018 година Jackек Бегерт [81]
„Scary Love“ Џенифер Џунипер Стратфорд [82]
„Scary Love“ 2019 година Алекс Мекдонел
 1. Gigwise. „The Neighbourhood announce details of debut album, I Love You“. Посетено на March 26, 2013.
 2. Kareem Gantt (January 18, 2018). „The Neighbourhood announce 2018 tour dates“. AXS.
 3. „The Neighbourhood - Schedule“. SXSW. Посетено на 2013-08-09.
 4. Jake Blair (May 10, 2012). „The Neighbourhood – I'm Sorry… [EP]“. EARMILK.
 5. 5,0 5,1 „Thank You, - Single by The Neighbourhood“. Apple Music, iTunes (US). January 14, 2013.
 6. Nicole Pajer (April 12, 2013). „Backbeat: The Neighbourhood Talks New Album Backstage at Coachella 2013“. Billboard.
 7. Kyle McGovern (May 8, 2013). „Beck, Frank Ocean, the Breeders Join Osheaga Festival's 2013 Lineup“. Spin. Архивирано од изворникот на 2019-04-02. Посетено на 2021-03-29.
 8. „Music Midtown - Midtown Alliance - Atlanta, GA“. Midtown Atlanta. Архивирано од изворникот на 2018-03-11. Посетено на 2018-03-10.
 9. Alexa Gallo (January 16, 2014). „The Neighbourhood part ways with drummer“. idobi Radio.
 10. Tarynn Law (April 24, 2013). „The Neighbourhood embark on "The Love Collection" tour“. idobi Radio.
 11. 11,0 11,1 „The Love Collection - Single by The Neighbourhood“. Apple Music, iTunes (US). December 10, 2013.
 12. Trevor Smith (November 28, 2014). „#000000 & #FFFFFF“. HotNewHipHop. Архивирано од изворникот на 2019-04-01. Посетено на 2021-03-29.
 13. 13,0 13,1 „#000000 & #FFFFFF by The Neighbourhood“. Apple Music, iTunes (US). November 28, 2014.
 14. Georgina Langford (September 17, 2015). „The Neighbourhood Drop Cheery 'R.I.P. 2 My Youth' Video“. MTV UK. Архивирано од изворникот на 2021-07-09. Посетено на 2021-03-29.
 15. Julia Naman (February 16, 2016). „The Neighbourhood Announce Summer 2016 Tour Dates“. mxdwn.
 16. Schmitt, Tyler. „Hear The Neighbourhood's haunting new track 'Yellow Box'. Variance Magazine (англиски). Посетено на 2020-04-09.
 17. The Neighbourhood - Yellow Box (Lyric Video) (англиски), Посетено на 2020-04-09
 18. Unterberger, Andrew (November 2, 2020). „The Neighbourhood Score Best On-Demand Streaming Weeks Yet For 'Sweater Weather' & 'Daddy Issues'. Billboard. Посетено на January 26, 2021.
 19. „The Neighbourhood | Biography & History“. AllMusic. Посетено на 26 September 2020.
 20. Ian Cohen (16 March 2018). „The Neighbourhood The Neighbourhood“. Посетено на 31 October 2020.
 21. 21,0 21,1 „The Neighbourhood – Chart History: Billboard 200“. Billboard. Посетено на March 20, 2018.
 22. „The Neighbourhood – Chart History: Top Alternative Albums“. Billboard. Посетено на March 20, 2018.
 23. 23,0 23,1 „The Neighbourhood – Chart History: Top Rock Albums“. Billboard. Посетено на March 20, 2018.
 24. Ryan, Gavin (November 7, 2015). „ARIA Albums: Elvis Presley Has the No. 1 Album in Australia (Seriously)“. Noise11. Посетено на November 7, 2015.
 25. 25,0 25,1 „Discografie The Neighbourhood“. ultratop.be (холандски). Hung Medien. Посетено на February 19, 2018.
 26. „The Neighbourhood – Chart History: Canadian Albums“. Billboard. Посетено на March 20, 2018.
 27. „Discografie The Neighbourhood“. dutchcharts.nl (холандски). Hung Medien. Посетено на August 23, 2018.
 28. 28,0 28,1 „NZ Top 40 Albums Chart“. Recorded Music NZ. November 9, 2015. Посетено на November 6, 2015.
 29. Peaks in Scotland:
 30. 30,0 30,1 „The Neighbourhood“. Official Charts Company. Посетено на May 14, 2014.
 31. 31,0 31,1 „Gold & Platinum – The Neighbourhood“. Recording Industry Association of America. Посетено на August 6, 2016.
 32. 32,0 32,1 32,2 „BRIT Certified - bpi“ (To access, enter the search parameter "Neighbourhood" and select "Search by Keyword"). British Phonographic Industry. Посетено на January 8, 2021.
 33. „NZ Heatseeker Albums Chart“. Recorded Music NZ. March 19, 2018. Посетено на August 23, 2018.
 34. „Chip Chrome & The Mono-Tones by The Neighbourhood“. Apple Music (англиски). Посетено на 2020-07-30.
 35. „Hard To Imagine The Neighbourhood Ever Changing by The Neighbourhood“, iTunes Store (US), Посетено на October 16, 2019
 36. „I'm Sorry... – The Neighbourhood“. AllMusic. Посетено на May 15, 2014.
 37. „The Neighbourhood Chart History – Heatseekers Albums“. Billboard. Посетено на July 14, 2020.
 38. Sadie Bell (September 22, 2018). „The Neighbourhood Drops Sinister (And Seductive) Surprise EP 'Hard': Listen“. Billboard.
 39. „Hard – EP by the Neighbourhood“. Apple Store, iTunes (US). Посетено на September 22, 2017.
 40. „NZ Heatseekers Albums Chart“. Recorded Music NZ. 2 October 2017. Посетено на July 14, 2020.
 41. Jonathan C. S. Pettyjohn (January 12, 2018). „The Neighbourhood Adds Some Color With "To Imagine EP". Odyssey. Архивирано од изворникот на June 23, 2018. Посетено на March 10, 2018.
 42. „To Imagine – EP by the Neighbourhood“. Apple Store, iTunes (US). Посетено на January 12, 2018.
 43. „The Neighbourhood Chart History – Current Album Sales“. Billboard. Посетено на July 14, 2020.
 44. „NZ Heatseekers Albums Chart“. Recorded Music NZ. 22 January 2018. Посетено на July 14, 2020.
 45. „Hard to imagine - EP by The Neighbourhood“. Apple Music, iTunes (US). March 9, 2018.
 46. 46,0 46,1 „The Neighbourhood Link With Nipsey Hussle for "Livin' in a Dream". Complex. September 14, 2018.
 47. [[[:Предлошка:BillboardURLbyName]] „The Neighbourhood – Chart History: The Hot 100“] Проверете ја вредноста |url= (help). Billboard. Посетено на May 15, 2014.
 48. 48,0 48,1 48,2 [[[:Предлошка:BillboardURLbyName]] „The Neighbourhood – Chart History: Hot Rock Songs“] Проверете ја вредноста |url= (help). Billboard. Посетено на May 15, 2014.
 49. [[[:Предлошка:BillboardURLbyName]] „The Neighbourhood – Chart History: Billboard Canadian Hot 100“] Проверете ја вредноста |url= (help). Billboard. Посетено на May 15, 2014.
 50. „Discographie The Neighbourhood“. lescharts.com (француски). Hung Medien. Посетено на 20 February 2018.
 51. „Discografy The Neighbourhood“. irishcharts.com. Посетено на January 11, 2021.
 52. 52,0 52,1 „Discografy The Neighbourhood“. portuguesecharts.com. Посетено на February 3, 2021.
 53. „The Neighbourhood – Chart History: Billboard Global 200“. Billboard. Посетено на December 11, 2020.
 54. Lane, Dan (October 8, 2012). „This week's new releases 08-10-2012“. Official Charts Company. Посетено на May 17, 2014.
 55. „Female Robbery – Single by the Neighbourhood“. iTunes Store (GB). Apple. Архивирано од изворникот на March 5, 2016. Посетено на May 15, 2014.
 56. 56,0 56,1 „ARIA Charts – Accreditations – 2020 Singles“. Australian Recording Industry Association. Посетено на September 10, 2020.[мртва врска]
 57. Lane, Dan (January 14, 2013). „This week's new releases 14-01-2013“. Official Charts Company. Посетено на May 17, 2014.
 58. „Alternative > Future Releases“. All Access Music Group. Архивирано од изворникот на July 13, 2014. Посетено на May 14, 2014.
 59. „Official Physical Singles Chart Top 100 - 20 January 2013 - 26 January 2013“. Official Charts Company. Посетено на 22 May 2020.
 60. 60,0 60,1 „The Neighbourhood – Chart History: Bubbling Under Hot 100“. Billboard. Посетено на August 23, 2018.
 61. „Tommy Wiseau stars in 'Scary Love' for The Neighborhood“. Yahoo! Style. March 7, 2018.
 62. Schmitt, Tyler (October 10, 2019). „Hear The Neighbourhood's haunting new track 'Yellow Box'. Variance. Посетено на October 18, 2019.
 63. 63,0 63,1 [[[:Предлошка:BillboardURLbyName]] „The Neighbourhood – Chart History: Alternative Songs“] Проверете ја вредноста |url= (help). Billboard. Посетено на May 15, 2014.
 64. „#icanteven - The Neighbourhood“. Spotify. November 28, 2014.[мртва врска][мртва врска]
 65. „The Neighbourhood“. Apple Music, iTunes (US). Посетено на March 10, 2018.
 66. Colton Faull (September 24, 2015). „The Neighbourhood - "The Beach". Pigeons and Planes.
 67. „Check Out The Neighbourhood's New Single "Prey". Pigeons and Planes. October 16, 2015.
 68. „The Neighbourhood – Chart History: Alternative Streaming Songs“. Billboard. Посетено на December 11, 2020.
 69. „Gold & Platinum“. RIAA. Посетено на 26 September 2020.
 70. Scott T. Sterling (September 15, 2017). „The Neighbourhood Release New Song 'Stuck With Me'. Radio.
 71. Jacob Moore (February 16, 2018). „The Neighbourhood Announces Album, Shares New Song "Void". Pigeons and Planes.
 72. Scott T. Sterling (March 1, 2018). „The Neighbourhood Get 'Nervous' On New Single“. Radio.
 73. The Neighbourhood. „The Neighbourhood – Female Robbery“. Vimeo. Архивирано од изворникот на October 20, 2016. Посетено на May 15, 2014.
 74. The Neighbourhood. „The Neighbourhood – A Little Death“. Vimeo. Архивирано од изворникот на July 10, 2018. Посетено на May 15, 2014.
 75. „Let It Go | The Neighbourhood | Music Video“. MTV. Viacom Media Networks. Посетено на May 15, 2014.
 76. „The Neighbourhood Premieres New Video For 'Afraid'. Sony Music Entertainment. October 17, 2013. Архивирано од изворникот на January 22, 2014. Посетено на February 6, 2014.
 77. „Afraid | The Neighbourhood | Music Video“. MTV. Viacom Media Networks. Посетено на May 15, 2014.
 78. „#icanteven (2015) by The Neighbourhood feat. French Montana“. IMDb. Посетено на July 21, 2015.
 79. „WATCH THE VIDEO FOR THE NEIGHBOURHOOD AND RAURY'S "WARM". Pigeons and Planes. Посетено на July 21, 2015.
 80. „The Neighbourhood – Daddy Issues“. Vevo. May 5, 2016.
 81. „The Neighbourhood – Hard to imagine“. Vevo. Посетено на February 25, 2018.
 82. „The Neighbourhood - Scary Love (2018)“. IMVDb.com. Посетено на 26 September 2020.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.