Roblox

Од Википедија — слободната енциклопедија

Роблокс (/ˈ r oʊ b l ɒ k s /) е онлајн платформа за игри и систем за креирање игри развиен од Роблокс Корпорација кој им овозможува на корисниците да програмираат игри и да играат игри создадени од други корисници.Создадена од Дејвид Базуки и Ерик Касел во 2004 година и објавена во 2006 година,платформата е домаќин на игри создадени од корисници од повеќе жанрови кодирани во програмскиот јазик Луа. Во поголемиот дел од историјата 'Роблокс, тој бил релативно мал,и како платформа и како компанија. Роблокс почна брзо да расте во втората половина на 2010-тите,а овој раст е забрзан од пандемијата КОВИД-19.[1]

Роблокс е бесплатен за играње,со купувања во играта достапни преку виртуелна валута наречена Робукс.Од август 2020 година,Роблокс имаше над 164 милиони месечни активни корисници, вклучувајќи повеќе од половина од сите американски деца под 16 години.[2][3] Иако Роблокс доби генерално позитивни критики од критичарите,тој се соочи со критики за умереноста и микротрансакции и обвинувања за експлоататорски практики насочени кон децата.

Преглед[уреди | уреди извор]

Роблокс Студио[уреди | уреди извор]

Two blue polygons with a gap in between them.
Логото на Роблокс Студио

Роблокс им овозможува на играчите да креираат свои игри користејќи го неговиот сопствен мотор, Роблокс Студио,кој потоа може да се игра од други корисници. [4] Игрите (наречени „искуства“ од корпорацијата) се направени со дериват на јазикот Луа наречен Луау.[5][6] Корисниците можат да креираат содржини што може да се купат преку еднократни купувања,познати како „пропусници за игри“,како и микротрансакции кои можат да се купат повеќе од еднаш, познати како „програмери производи“ или „производи“.[7][8] Поголемиот дел од игрите произведени со Roblox Studio се развиваат од малолетни лица,а со него се произведуваат вкупно 20 милиони игри годишно.[9][2]

Ставки и валута[уреди | уреди извор]

Лого на виртуелната валута „Робукс“

Роблокс им овозможува на играчите да купуваат, продаваат и создаваат виртуелни предмети што може да се користат за украсување на нивниот виртуелен карактер што служи како нивен аватар на платформата.[2] Облеката може да ја купи секој,но само играчите со премиум членство можат да ја продаваат.[10]Само администраторите на Роблокс можат да продаваат додатоци,делови од телото,опрема и пакети под официјалната корисничка сметка на Роблокс;[11] виртуелните капи и додатоци може да бидат објавени и од неколку избрани корисници со минато искуство со работа со Роблокс Корпарацијата.[12][13] Неколку поединци дизајнираат артикли како работа со полно работно време,при што креаторите со најголема заработувачка заработуваат преку 100.000 долари годишно од продажбата на артикли.[14] Ставките со статус на ограничено издание може да се тргуваат или продаваат само од корисници со членство на Роблокс Премиум.[15]

Робукс им овозможува на играчите да купуваат различни ставки,а се добиваат со купување со вистинска валута,од периодична стипендија што им се дава на членовите со членство во Премиум и од други играчи со производство и продажба на виртуелна содржина во Роблокс.[16][17] Пред 2016 година ,Роблокс имал друга валута,Тик (кратенка од „Тикетс“), која била прекината во април истата година.[18] Робукс добиен преку продажба на содржина генерирана од корисници може да се размени во валута од реалниот свет преку системот за размена на програмери на веб-локацијата. [19] Има значителен број на измами поврзани со Робукс, кои главно се вртат околу автоматизирани пораки кои промовираат веб-локации за измами, игри со измами дизајнирани да изгледаат како да даваат бесплатен Робукс и неважечки Робукс кодови.[20][21]

Настани[уреди | уреди извор]

Роблокс повремено е домаќин на реални и виртуелни настани.

Тие во минатото беа домаќини на настани како што е БлоксКон,кој бил конвенција за обичните играчи на платформата.[16] Роблокс работи на годишен лов на велигденски јајца[22] и исто така е домаќин на годишен настан наречен „Блокси Награди“, церемонија на доделување награди која исто така функционира како собирање средства.Изданието на наградите Блокси за 2020 година,кое се одржа виртуелно на платформата, привлече 600.000 гледачи.[23][24] Корпорацијата Роблокс годишно е домаќин на Конференцијата за програмери на Роблокс,тридневен настан само со покана во Сан Франциско,каде врвните создавачи на содржина на страницата учат за претстојните промени на платформата.[25] Компанијата исто така бил домаќин на слични настани во Лондон и Амстердам.[26][27]

Роблокс повремено се вклучува во настани за промовирање филмови,како што се оние што се одржуваат за промовирање на Вондер Вуман и Акуаман.[28][29] Во 2020 година, Роблокс бил домаќин на својот прв виртуелен концерт, кој Ролинг Стоун го спореди со виртуелниот концерт на американскиот рапер Тревис Скот во Фортнајт[30] за време на кој американскиот рапер Лил Наз Екс дебитирал со својата песна „ Холидеј “ пред публика од Играчи на Роблокс.[30][31][32] Во 2021 година, шведската пејачка Зара Ларсон изведе песни на виртуелна забава за да го прослави повторното издавање на нејзиниот албум Постер девојка.[33] На 17 септември 2021 година се одржа виртуелен концерт на американскиот бенд Твенти Уан Пајлотс.[34][35] Во октомври 2021 година, Роблокс соработуваше со Чипотле Мексикан Грилл за да им подари 1 милион долари бурито на првите 30.000 луѓе секој ден како дел од промоцијата на Чипотле за Ноќта на вештерките Буурито.[36]

Историја и развој[уреди | уреди извор]

Првото Роблокс лого, дизајнирано во 2004[37]
Роблокс логото што било користено од 2004 и 2005[38]
"Роблокс" логото што било користено од 2005 to 2006[37]
Роблокс логото користено од 2006 до 2017; имаше бројни варијации, но главно остана ист.[37]
Роблокс логото користено од 2017 до 2018[37]
Роблокс логото користено од 2018 до 2022[38]

Бета верзијата на Роблокс била креирана од ко-основачите Дејвид Базуки и Ерик Касел во 2004 година под името ДајнаБлокс.[39] Башуки почнал да ги тестира првите демо снимки таа година.[40] Во 2005 година, компанијата го промени своето име во Роблокс,[40] и официјално била лансирана на 1 септември 2006 година. Во март 2007 година, Роблокс стана усогласен со СОРРА, со додавање на безбеден разговор, промена што ја ограничи комуникациската способност на корисниците на возраст под 13 години, ограничувајќи ги на избирање однапред дефинирани пораки од менито.[41] Во август, Роблокс примени подобрувања на серверот и објави премиум услуга за членство наречена „Билдерс Клуб“.[42] Оваа функција за платено членство била ребрендирана како Роблокс Премиум во септември 2019 година.[43]

Во декември 2011 година, Роблокс ја одржа својата прва Хак Недела, годишен настан на кој програмерите на Роблокс работат на идеи надвор од кутијата за нови случувања да и ги претстават на компанијата.[44][45] На 11 декември 2012 година била објавена ИОС верзија на Роблокс,[46]и на 16 јули 2014 година била објавена верзијата на Андроид. На 1 октомври 2013 година, Роблокс ја објави својата програма за Размена на програмери, дозволувајќи им на програмерите да разменуваат Робукс заработени од нивните игри во валути од реалниот свет.[47]

На 31 мај 2015 година, додадена е функција наречена „Мазен терен“, со што се зголемува графичката верност на теренот и се менува физичкиот мотор од блок ориентиран стил во помазен и пореален.[48] На 20 ноември, Роблокс бил лансиран на ЕксБокс 1, со првичен избор од 15 игри избрани од персоналот на Роблокс. [49]Новите игри на Роблокс за ЕксБокс Еден треба да поминат низ процес на одобрување и се предмет на стандардите на Одборот за оценување на софтвер за забава.[50]

Во април 2016 година, Роблокс го лансираше Роблокс ВиАр за Осилис Рифт. Во времето на објавувањето, повеќе од десет милиони игри беа достапни во 3Д.[51] Приближно во истиот временски период, функцијата за безбеден разговор била отстранета и заменета со систем заснован на белата листа со збир на прифатливи зборови за корисници под 13 години и збир на зборови на црната листа за други корисници.[52] Во јуни, компанијата лансираше верзија компатибилна со Виндос 10 Додека платформата за игри имаше присуство на компјутерот од 2004 година, кога била креирана нејзината веб-верзија, ова било прв пат да се надгради со самостоен пренесувач изграден за Виндос.[53]

Во текот на 2017 година, Роблокс се вклучи во голем број ажурирања на технологијата на својот сервер, бидејќи технологијата на која работеа до тој момент била застарена и доведе до чести прекини.[54] Исто така во 2017 година, Роблокс ги затвори своите официјални форуми.[55] Во ноември 2018 година, целосно била отстранета можноста играчот да игра како „гостин“, без сметка, која била постепено ограничена во текот на претходните две години.[56] Во јули 2020 година, Роблокс го објави создавањето на „Парти Плејс“, кое функционира како онлајн дружење. Функцијата била создадена со помош на нова технологија што била користена за време на Блокси наградите во 2020 година и била дизајнирана како одговор на пандемијата КОВИД-19. На Роблокс му била дадена дозвола да излезе во Кина на 3 декември 2020 година.[57] Во октомври 2021 година, Роблокс го доживеа својот најдолг прекин до сега, при што услугите беа недостапни три дена.[58][59][60]

Во декември 2021 година, Роблокс ги затвори своите кинески сервери, наведувајќи дека тие се обидуваат да создадат „друга верзија“ на апликацијата што им дозволува на кинеските играчи пристап до платформата.[61] Во јули 2022 година, неидентификуван хакер протече архива со внатрешни документи поврзани со активностите на платформата во Кина. Овој документ откри дека корпорацијата Роблокс планирала да спроведе различни промени на платформата со цел да се усогласи со кинеските интернет цензури за закони и дека пред да ги затворат своите операции во Кина биле загрижени дека Тенсентt ќе ја хакира платформата и ќе се обиде да постави конкурент.[62] Во септември 2022 година, Роблокс Корпорацијата објави дека планира да додаде систем за рангирање на возраста, кој ќе овозможи умерено прикажување на насилството во игрите означени како соодветни за играчи на возраст од 13 и повеќе години. Компанијата изјави дека сака да ја зголеми привлечноста на платформата до младата возрасна публика од корисници од 17 до 24 години, за која изјави дека е најбрзо растечката демографија на Роблокс.[63]

Активизам[уреди | уреди извор]

Корисниците на Роблокс се забележани по нивните напори против расизмот, при што бројни редовни корисници и ко-основачот Базуки изјавија дека ги поддржуваат протестите на Џорџ Флојд и животите на црнците се важни.[64][65]Во август 2019 година, истрагата на НБС вести откри над 100 сметки поврзани со екстремно десничарски и неонацистички групи. Откако НБС ги контактираше за сметките, модераторите на Роблокс ги отстранија.[66]

Ефекти од пандемијата КОВИД-19[уреди | уреди извор]

Пандемијата КОВИД-19 влијаеше на Роблокс на многу начини. Поради карантините наметнати од пандемијата што ја ограничува социјалната интеракција, Роблокс се користи како начин за децата да комуницираат едни со други.[67] Еден од најзабележаните начини на остварување на овој начин на комуникација е феноменот на одржување роденденски забави на платформата. [68][69] КОВИД-19 предизвика значително зголемување и на приходите на платформата и на бројот на играчи на неа, во согласност со сличните ефекти што ги доживува поголемиот дел од индустријата за игри, бидејќи играчите принудени да останат во затворени простории поради заклучувањата КОВИД-19 поминуваа повеќе време играње видео игри.[70][71]

Звучниот ефект „Ууф“.[уреди | уреди извор]

Од неговото објавување до ноември 2020 година, звучниот ефект ' Роблокс за кога некој лик умира бил звук „уф“, кој стана значителен дел од репутацијата на платформата поради нејзиниот статус како мем.[72] Звукот првично бил произведен од студиото на композиторот на видео игри Томи Таларико за видео играта Месија од 2000 година, а тој и Роблокс влегоа во спор за авторските права. Спорот заврши во 2022 година кога Роблокс го повлече звукот од нивната платформа и го замени со нов звучен ефект.[73][74]

Прием и приходи[уреди | уреди извор]

Критички прием[уреди | уреди извор]

Роблокс генерално доби позитивни критики. Медиум за Здрав Разум и додели 4 од 5 ѕвезди, пофалувајќи ја разновидноста на игри на веб-страницата и способноста да се поттикне креативноста кај децата, притоа откривајќи дека децентрализираната природа на платформата значи дека квалитетот на играта е различен и препорача оневозможување на функциите за разговор за младите играчи за да се спречат можните штетни интеракции.[75] Патриша Е. Венс од семејниот институт за онлајн безбедност ги советуваше родителите да ги следат интеракциите на нивното дете на платформата, но ја пофали платформата за „...дозволувајќи им на децата да играат, истражуваат, дружат, создаваат и учат на самонасочен начин“, и доделување специјални пофалби за Роблокс Студио за неговата способност да ги охрабри децата да искусат развој на игри.[76] Доверливи Критики, во својот преглед на платформата, го пофали и Роблокс Студио, наведувајќи дека „за секој кој сака да ги развие своите вештини за компјутерски науки или да создаде проекти кои веднаш ќе добијат повратни информации од огромна публика, привлечноста е очигледна“.[77] Крег Хурда, пишувајќи во Андроид момци, даде поумерен преглед, пофалувајќи го бројот на достапни игри и откри дека играта е забавна за децата, а исто така откри дека аудиото на платформата е „хит или промашување“ и изјави дека има ограничена привлечност за возрасни играчи.[78]

Критика[уреди | уреди извор]

Роблокс доби широки критики за неговиот систем за филтрирање на разговори.[79][80] Иако системот за филтрирање ' Роблокс Заедница Сифт,[81] ги цензурира и отстранува повеќето несоодветни пораки и содржини, некои сепак можат да го избегнат системот. За да се бори против овие проблеми, Роблокс има 1.600 луѓе кои работат на отстранување на таква содржина од платформата.[79] Роблокс нуди поставки за приватност; родителите можат да ограничат со какви луѓе може да контактира корисникот, да го ограничат пристапот до приватните сервери и да вклучат родителски контроли.[82]

Иако сексуалната содржина е забранета на Роблокс, платформата доби значителни критики за присуството на сексуално експлицитни игри и слики во неа. Оваа содржина вклучува ставки како виртуелни секс клубови и ноќни клубови, при што креаторите на споменатата содржина во голема мера комуницираат преку платформи од трети страни кои не можат да бидат регулирани од модераторите на Роблокс.[83] Истрагата од 2020 година од Фаст Компани покажа дека сексуалната содржина сè уште е распространета во Роблокс, при што обидите на модераторите да ја отстранат се споредуваат со „удри- крт“,[84][85] иако исто така било откриено дека ситуацијата генерално била се подобри во последните години пред извештајот.[84] Во интервју од октомври 2022 година, главниот научник на Роблокс, Морган Мекгваер, изјави дека е „предизвик да се ублажи 3Д“, а исто така го спореди модерирањето на Роблокс со исклучување на спикесејс.[86]

Роблокс, исто така, бил критикуван за тоа што им олеснува на децата да трошат големи суми пари преку микротрансакции, што доведе до бројни случаи каде децата трошеле големи суми пари на платформата без знаење на родителите,[87][88]и бришење на сметките на играчи кои поднесуваат повратни трошоци или бараат рефундирање за плаќања со Робукс преку нивните банки, издавачи на картички или други компании од трети страни.[89] Професорката Џејн Џуфер од Универзитетот Корнел го обвини Роблокс дека го поттикнува консумеризмот кај децата.[90]

Роблокс бич обвинет од каналот Ју Туб за истражувачко новинарство Пипл Мејк Гејмс за „експлоатација“ на развивачите на детски игри, ветувајќи им огромни суми пари кога ги монетизираат нивните игри, додека за возврат им дава само малку или никаков пари со високи намалувања на приходите. девизен курс при продажба на Робукс понизок од стапката за купување Робукс, и недостаток на методи за да се направат нивните игри лесно да се откријат. Ова било споредено со скрипта на компанијата.[91][92] Во дискусија со Ахоис, главниот директор за производи на Роблокс (CPO) Мануел Бронштајн одговори велејќи дека Роблокс има намера да им даде повеќе пари на своите развивачи на заедницата.[93] Откако Роблокс побара од каналот да го отстрани видеото, Пипл Мејк Гејмс објави дополнителни обвинувања за практики кои ја загрозуваат безбедноста на децата, обвинувајќи ја платформата за практики како што се недостаток на надзор над програмерите и метод за луѓето да се справат со злоупотребата на програмерите, што доведува до детските програмери се експлоатирани за труд на платформи од трети страни, дозволувајќи му на развивачот навидум да продолжи да монетизира и да има контрола врз развојот на играта и покрај тоа што нивната лична сметка е забранета поради наводно сексуално плен на дете, водење на пазарот на колекционерски предмети да функционира како коцкање и одбивање да помогне програмер чија сметка била хакирана и биле украдени неговите колекционерски предмети и средства и ги охрабрува децата да бараат неофицијални и небезбедни локации за тргување за лесно да добијат предмети со висока вредност.[55][94][95][96]

Во април 2022 година, Вистина во Рекламирањто поднесе жалба против Роблокс до Федералната трговска комисија за измамен маркетинг.[97][98]

Игри[уреди | уреди извор]

Поради својот статус како платформа за игри,Роблокс има различни популарни игри. Од мај 2020 година, најпопуларните игри на Роблокс имаа над 10 милиони месечни активни играчи. Од август 2020 година, најмалку 20 игри биле одиграни повеќе од една милијарда пати, а најмалку 5.000 биле одиграни повеќе од еден милион пати.[99] ТекКранч забележа во март 2021 година дека игрите на Роблокс во голема мера се разликуваат од воспоставените традиции во видео игрите за бесплатно играње, откривајќи дека успешните игри на Роблокс биле насочени кон моментално задоволство и откриле дека додавањето упатства значително го намалува ангажманот на играчите, спротивно на воспоставената мудрост за бесплатни игри.[100]

Приходи[уреди | уреди извор]

За време на конференцијата за програмери на Роблокс во 2017 година, официјалните лица рекоа дека креаторите на платформата за игри, од кои имаше околу 1,7 милиони од 2017 година,[101] колективно заработил најмалку 30 милиони долари во 2017 година.[102] иОС верзијата на Роблокс достигна 1 милијарда долари животен приход во ноември 2019 година.[103]1,5 милијарди долари во јуни 2020 година,[104]и 2 милијарди долари во октомври 2020 година,[105]што ја прави апликација за иОС со втор најголем приход. [106] Неколку индивидуални игри на Роблокс имаат акумулирано приходи од над 10 милиони американски долари,[107] додека програмерите како целина на платформата колективно се предвидуваше дека заработиле околу 250 милиони долари во текот на 2020 година[108] Стана третата игра со најголема заработка во 2020 година, со приход од 2,29 Милијарди долари, под титулите на Тенсент ПабЃи и Хонор Оф Кингс.[109]

Линии за играчки[уреди | уреди извор]

Во јануари 2017 година, производителот на играчки Жазварес соработуваше со Роблокс Корпорацијата за да произведе минифигури за играчки засновани на содржина генерирана од корисниците создадена од развивачите на платформата.[110] Минифигурите имаат екстремитети и зглобови слични на оние на Лего минифигурите, иако се околу двојно поголеми.[111] Минифигурите имаат екстремитети и додатоци кои се заменливи. Сетови вклучуваа код што се користеше за откупување на виртуелни предмети, како и слепи кутии кои содржеа случајни минифигури.[112][113]Во 2019 година, Роблокс Корпорација објави нова линија на играчки, означени како серијата „Роблокс Десктоп“. [114]На 13 април 2021 година, Роблокс соработуваше со Хасбро за да ги објави нерф пиштоли со тема Roblox и изданието Монопол со тема Роблокс.[115]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Morrison, Sherwood (July 12, 2019). „How Roblox avoided the gaming graveyard and grew into a $2.5B company“. TechCrunch. Посетено на August 28, 2020.
 2. 2,0 2,1 2,2 Browning, Kellen (August 16, 2020). „You May Not Know This Pandemic Winner, but Your Tween Probably Does“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 2020-08-16. Посетено на August 17, 2020.
 3. Lyles, Taylor (July 21, 2020). „Over half of US kids are playing Roblox, and it's about to host Fortnite-esque virtual parties too“. The Verge. Посетено на July 23, 2020.
 4. Dredge, Stuart (September 29, 2019). „All you need to know about Roblox“. The Guardian. Посетено на April 21, 2020.
 5. Shepherd, Harry (August 13, 2018). „The best Roblox games“. PCGamesN. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на November 29, 2018.
 6. Vanbrocklin, Tyler (December 26, 2012). „How to Learn Roblox and Roblox Studio“. Game Development Envato Tuts+. Посетено на June 7, 2020.
 7. Carter, Marcus; Mavoa, Jane (March 17, 2021). „Why is kids' video game Roblox worth $38 billion and what do parents need to know?“. The Conversation. Посетено на March 28, 2021.
 8. Cao, Jing (March 14, 2017). „Roblox Unearths $92 Million to Challenge Microsoft's Minecraft“. Bloomberg News. Архивирано од изворникот на August 21, 2018. Посетено на February 6, 2018.
 9. Douthwaite, Andrew; Warneford, Matthew; Pierce, Matt (2020). „Dubit Guide to Roblox for Brands“. DocSend. Dubit Limited. стр. 5. Посетено на July 10, 2020.
 10. Phillips, Catherine (July 17, 2017). „Roblox: Everything you need to know about the online game your children are obsessed with“. Metro. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на February 6, 2018.
 11. Procter, Richard (May 17, 2017). „Roblox lets users build their own virtual world“. San Francisco Business Times. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на February 6, 2018.
 12. givenothingback; Captain_Rando (August 16, 2019). „Paving the Road to a User-Generated Catalog“. Roblox Blog (англиски). Посетено на June 4, 2020.
 13. coefficients (August 15, 2019). „UGC Catalog is Now Live!“. Roblox Developer Forum (англиски). Посетено на June 4, 2020.
 14. McDowell, Maghan (April 14, 2020). „Digital fashion surges in a sales downturn“. Vogue Business. Посетено на September 1, 2020.
 15. Jagneaux, David (December 15, 2017). „Roblox 101: Getting Started With Robux and The Builders Club“. Geek.com. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на February 6, 2018.
 16. 16,0 16,1 Fennimore, Jack (July 12, 2017). „Roblox: 5 Fast Facts You Need to Know“. Heavy. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на November 29, 2018.
 17. Jagneaux, David (December 8, 2017). „Roblox 101: How To Avoid Free Robux Scams“. Geek.com. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на February 6, 2018.
 18. Sidhwani, Priyansh (12 March 2021). „The History Of Roblox : From 2004 Until Now“. TechStory. Посетено на 13 March 2021.
 19. Editorial Team (January 5, 2018). „How to make money with DevEx on Roblox“. Softonic. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на April 24, 2018.
 20. Han, Nydia (June 15, 2018). „Action News Troubleshooters: Spotting video game scams“. WPVI-TV. Архивирано од изворникот на January 27, 2021. Посетено на September 4, 2020.
 21. Jagneaux, David (January 1, 2018). The Ultimate Roblox Book: An Unofficial Guide: Learn How to Build Your Own Worlds, Customize Your Games, and So Much More!. Simon & Schuster. стр. 240. ISBN 978-1507205334. LCCN 2017040387.
 22. Tomlinson, Gayle (April 8, 2020). „Roblox Easter Egg Hunt 2020 will make being in isolation the best thing this Easter“. The Canberra Times. Посетено на June 24, 2020.
 23. Takahashi, Dean (March 23, 2020). „Roblox's in-game Bloxy Awards draw 600,000 spectators“. VentureBeat. Посетено на July 21, 2020.
 24. Valentine, Rebekah (June 4, 2020). „Roblox's continuing construction of a social, creative space“. Gamasutra. Посетено на September 18, 2020.
 25. Perez, Sarah (August 13, 2019). „Roblox announces new game-creation tools and marketplace, $100M in 2019 developer revenue“. TechCrunch. Посетено на March 28, 2020.
 26. Chapple, Craig (August 11, 2019). „$100m dev payouts, 1.2 billion hours of engagement a month: What we learned at the Roblox Developers Conference“. Pocket Gamer. Посетено на April 23, 2020.
 27. YoSoyTofu (August 31, 2018). „Thanks for a Wonderful RDC 2018 in Amsterdam!“. Roblox Blog (англиски). Посетено на August 30, 2019.
 28. Takahashi, Dean (June 26, 2020). „Roblox teams with Warner Bros. and DC on Wonder Woman: The Themyscira Experience“. VentureBeat. Посетено на June 26, 2020.
 29. Crecente, Brian (December 21, 2018). „How Warner Bros. Uses a Video Game to Fuel Interest in Its Movies“. Variety. Посетено на June 26, 2020.
 30. 30,0 30,1 Millman, Ethan (November 10, 2020). „Lil Nas X to Play Virtual Concert on Roblox“. Rolling Stone. Посетено на November 14, 2020.
 31. Perez, Sarah (November 11, 2020). „Roblox to host its first virtual concert, featuring Lil Nas X“. TechCrunch (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-11-16. Посетено на November 14, 2020.
 32. Празен навод (help)
 33. „Roblox: Zara Larsson performing new album - and other virtual concerts“. BBC Newsround (англиски). May 21, 2021. Посетено на May 22, 2021.
 34. Takahashi, Dean (September 8, 2021). „Roblox will launch Twenty One Pilots virtual concert“. VentureBeat. Посетено на September 9, 2021.
 35. Aswad, Jem (September 8, 2021). „Twenty One Pilots to Stage Elaborate Roblox 'Concert Experience'. Variety. Посетено на September 9, 2021.
 36. Lalley, Heather (October 26, 2021). „CHIPOTLE Launches a Truly 'Virtual' Restaurant via Roblox“. Restaurant Business Online.
 37. 37,0 37,1 37,2 37,3 Baszucki, David (January 10, 2017). „Introducing Our Next-Generation Logo“. Roblox Blog. Архивирано од изворникот на January 10, 2017. Посетено на July 16, 2020.
 38. 38,0 38,1 Meers, Whitney (30 August 2022). „New Roblox logo and tagline show the company is growing up“. PCGamesN. Посетено на 31 August 2022.
 39. Vashishtha, Yashica (July 24, 2019). „David Baszucki : Founder of Roblox, the Biggest Video Game Building Platform“. Your Tech Story (англиски). Посетено на September 2, 2019.
 40. 40,0 40,1 Hughes, Neil (July 15, 2016). „How This User-Generated Video Game Is Leading The Way With Innovation and VR“. Inc. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на January 10, 2017.
 41. Dickson, Jeremy (June 23, 2015). „SuperAwesome and Roblox join forces on kid-safe advertising“. Kidscreen. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на November 29, 2018.
 42. LaRouche, Brandon John (March 31, 2012). Basic ROBLOX Lua Programming. Double Trouble Studio. стр. 237. ISBN 978-0-9854513-0-1.
 43. coefficients (September 23, 2019). „Roblox Premium is here!“. Roblox Developer Forum (англиски). Посетено на September 25, 2019.
 44. Milian, Mark (December 2, 2012). „Hackathons move beyond Silicon Valley“. San Francisco Chronicle. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на February 9, 2017.
 45. Chaykowski, Kathleen (August 31, 2012). „Lua language helps kids create software“. San Francisco Chronicle. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на February 9, 2017.
 46. Grubb, Jeff (December 12, 2012). „Block-builder Roblox goes mobile in time for the holidays“. VentureBeat. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на November 29, 2018.
 47. Grubb, Jeff (June 6, 2014). „Roblox is gaming's quiet giant – and it's only getting bigger“. VentureBeat. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на April 24, 2018.
 48. Takahashi, Dean (June 1, 2015). „Roblox user-generated world moves from blocky terrain to smooth 3D“. VentureBeat. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на June 3, 2015.
 49. Grubb, Jeff (September 24, 2015). „Roblox comes to Xbox One, joins Minecraft in the growing player-made content space on consoles“. VentureBeat. Архивирано од изворникот на November 30, 2018. Посетено на November 30, 2018.
 50. Grubb, Jeff (January 27, 2016). „Roblox launches on Xbox One with 15 player-created games – watch us play them“. VentureBeat. Архивирано од изворникот на November 30, 2018. Посетено на November 30, 2018.
 51. Gaudiosi, John (April 15, 2016). „This Company Just Introduced 20 Million People to Oculus Rift“. Fortune. Архивирано од изворникот на November 30, 2018. Посетено на December 13, 2016.
 52. „Roblox“. Office of the eSafety Commissioner. Government of Australia. Архивирано од изворникот на November 30, 2018. Посетено на December 13, 2016.
 53. Grubb, Jeff (June 10, 2016). „After Xbox One success, Roblox now has a dedicated Windows 10 app“. VentureBeat. Архивирано од изворникот на November 30, 2018. Посетено на November 30, 2018.
 54. Miller, Ron (October 1, 2020). „How Roblox completely transformed its tech stack“. TechCrunch. Посетено на October 14, 2020.
 55. 55,0 55,1 Campbell, Kyle (2021-12-15). „Roblox is facing accusations of being unsafe for children“. For The Win (англиски). Посетено на 2021-12-19.
 56. Vaz, Christian (November 3, 2020). „Roblox guest – what are guests and what happened to them“. Pocket Tactics. Посетено на February 2, 2021.
 57. Batchelor, James (December 3, 2020). „Roblox cleared for launch in China“. Games Industry. Gamer Network. Посетено на February 14, 2021.
 58. Plant, Logan (October 30, 2021). „Roblox's Servers Are Down And Fans Are Blaming Chipotle“. IGN (англиски). Посетено на October 30, 2021.
 59. Finnis, Alex (October 29, 2021). „Is Roblox down? Why the gaming platform isn't working today with thousands of users reporting login problems“. i.
 60. Warren, Tom (October 30, 2021). „Roblox has been down for more than a day and it's not because of Chipotle“. The Verge. Посетено на October 30, 2021.
 61. Kirton, David (January 7, 2022). „Roblox takes down China app, says building another version“. Reuters. Посетено на February 3, 2023.
 62. Cox, Joseph (July 26, 2022). „Revealed: Documents Show How Roblox Planned to Bend to Chinese Censorship“. Motherboard. Vice Media Group LLC. Посетено на July 18, 2022.
 63. Liao, Shannon (September 9, 2022). „Roblox wants to advertise to gamers ages 13 and up in the metaverse“. The Washington Post. ISSN 0190-8286. Посетено на September 9, 2022.
 64. Stevens, Barry (June 3, 2020). „David Baszucki, founder and CEO of Roblox sends a heartfelt message in a recent blog post“. Entertainment Focus. Посетено на June 26, 2020.
 65. Parker-Pope, Tara (June 24, 2020). „How to Raise an Anti-Racist Kid“. The New York Times. Архивирано од изворникот на January 27, 2021. Посетено на June 27, 2020.
 66. Farivar, Cyrus (August 22, 2019). „Extremists creep into Roblox, an online game popular with children“. NBC News. Архивирано од изворникот на March 11, 2021. Посетено на August 19, 2020.
 67. Takahashi, Dean (June 29, 2020). „Roblox: How teens are using games to cope with the pandemic“. VentureBeat. Посетено на July 4, 2020.
 68. Kharif, Olga (April 15, 2020). „Kids Flock to Roblox for Parties and Playdates During Lockdown“. Bloomberg News. Архивирано од изворникот на March 19, 2021. Посетено на July 4, 2020.
 69. Perez, Sarah (April 6, 2020). „Creative ways to host a virtual birthday party for kids“. TechCrunch. Посетено на July 4, 2020.
 70. Perez, Sarah (July 1, 2020). „Global app revenue jumps to $50B in the first half of 2020, in part due to COVID-19 impacts“. TechCrunch. Посетено на July 14, 2020.
 71. Празен навод (help)
 72. Beckheling, Imogen (November 12, 2020). „Roblox will soon charge for the memey "oof" death noise“. Rock, Paper, Shotgun. Посетено на November 14, 2020.
 73. Marshall, Cass (2022-07-27). „Say goodbye to Roblox's iconic 'oof' sound effect“. Polygon (англиски). Посетено на 2022-07-27.
 74. Taylor, Mollie (July 27, 2022). „Oof, the iconic Roblox death noise has been replaced with a way uglier sound“. PC Gamer. Посетено на 2022-07-27.
 75. Brereton, Erin (November 14, 2019). „Roblox“. Common Sense Media. Посетено на June 24, 2020.
 76. Vance, Patricia E. (December 19, 2018). „What Parents Need To Know About Roblox“. Family Online Safety Institute. Архивирано од изворникот на 2020-07-08. Посетено на June 27, 2020.
 77. Mahboubian-Jones, Justin (December 15, 2016). „What is Roblox? The world's most popular game you might not have heard of“. Trusted Reviews. TI Media. Посетено на August 1, 2016.
 78. Hurda, Craig (February 8, 2017). „Roblox is waaayy more than a game (Review)“. Android Guys. Посетено на August 23, 2020.
 79. 79,0 79,1 Vengattil, Munsif; Munn, Joseph (November 19, 2020). „Kids gaming platform Roblox faces hurdles ahead of public listing: rough words“. Reuters. Архивирано од изворникот на February 28, 2021. Посетено на December 17, 2020.
 80. Stonehouse, Rachel (May 29, 2020). „Roblox: 'I thought he was playing an innocent game'. BBC News. Архивирано од изворникот на March 29, 2021. Посетено на December 17, 2020.
 81. Грешка во повикувањето на Шаблон:Наведена изјава за печат: Параметарот title мора да се определи
 82. Magid, Larry (November 5, 2020). „Larry Magid: Keeping kids safe on Roblox“. The Mercury News. Посетено на December 17, 2020.
 83. Conklin, Audrey (August 25, 2020). „Roblox teen gamers engage in sexual behavior in platform's 'red light district': report“. Fox Business. Архивирано од изворникот на January 1, 2021. Посетено на December 19, 2020.
 84. 84,0 84,1 Helm, Burt (August 19, 2020). „Sex, lies, and video games: Inside Roblox's war on porn“. Fast Company. Посетено на December 19, 2020.
 85. Cole, Samantha (November 21, 2020). „Roblox Goes Public, Says Child Pornography Is a Risk to Its Business“. Motherboard. Архивирано од изворникот на December 1, 2020. Посетено на December 19, 2020.
 86. Chmielewski, Dawn; Dastin, Jeffrey (2022-10-11). „Roblox says policing virtual world is like 'shutting down speakeasies'. Reuters (англиски). Посетено на 2022-10-12.
 87. Thubron, Rob (July 6, 2020). „Dad discovers his 11-year-old daughter spent almost $6,000 on Roblox“. TechSpot.
 88. „Roblox: Wrexham mum's warning after daughter's iPad bill“. BBC News. January 31, 2020.
 89. Tims, Anna (March 11, 2020). „My kids spent £600 on their iPads without my knowledge“. The Guardian.
 90. Juffer, Jane (2019). Don't use your words! : children's emotions in a networked world. New York: NYU Press. ISBN 9781479833054.
 91. Yin-Poole, Wesley (20 August 2021). „Roblox "exploiting" young game developers, new investigation reports“. Eurogamer. Gamer Network. Посетено на 4 December 2021.
 92. Wen, Alan (20 August 2021). 'Roblox' is allegedly exploiting young game developers“. NME. BandLab Technologies. Посетено на 4 December 2021.
 93. Totilo, Stephen (October 15, 2021). „Roblox outlines future for the virtual platform“. Axios (англиски). Посетено на 18 December 2021.
 94. Nightangale, Ed (14 December 2021). „Roblox accused of being an unsafe environment for children“. Eurogamer. Gamer Network. Посетено на 17 December 2021.
 95. Chalk, Andy (14 December 2021). „Roblox faces new allegations of being unsafe for children“. PC Gamer. Future Publishing. Посетено на 17 December 2021.
 96. Sinclair, Brendan (13 December 2021). „Roblox criticized for lack of safeguards for kids, stock-market-like collectibles“. GamesIndustry.biz. Gamer Network. Посетено на 17 December 2021.
 97. „Roblox Metaverse Playing Games with Consumers“. tina.org. Truth in Advertising. April 19, 2022. Посетено на April 19, 2022.
 98. „Deceptive Marketing on Roblox“ (PDF). tina.org. Truth in Advertising. April 19, 2022. Посетено на April 19, 2022.
 99. „Gamers are logging millions of hours a day on Roblox“. The Economist. August 21, 2020. Архивирано од изворникот на March 28, 2021. Посетено на August 22, 2020.
 100. Ferencz, Joe (March 27, 2021). „5 mistakes creators make building new games on Roblox“. TechCrunch. Архивирано од изворникот на March 28, 2021. Посетено на March 28, 2021.
 101. Weinberger, Matt (May 9, 2017). „This game turned players into $50,000-a-month entrepreneurs – now it has a plan to help them make $1.68 million a year“. Business Insider. Архивирано од изворникот на November 30, 2018. Посетено на October 10, 2017.
 102. Conditt, Jessica (July 22, 2017). „Hobbyist developers will make $30 million via 'Roblox' this year“. Engadget. Архивирано од изворникот на November 29, 2018. Посетено на October 10, 2017.
 103. Shanley, Patrick (November 25, 2019). 'Roblox Mobile' Crosses $1B in Lifetime Revenue“. The Hollywood Reporter. Посетено на June 15, 2020.
 104. Partleton, Kayleigh (June 26, 2020). „Roblox Mobile hits $1.5 billion in lifetime revenue“. Pocket Gamer. Посетено на June 26, 2020.
 105. Partleton, Kayleigh (October 22, 2020). „Roblox surpasses $2 billion in player spending on mobile“. Pocket Gamer. Посетено на October 23, 2020.
 106. Levy, Ari (April 8, 2020). „While parents Zoom, their kids are flocking to an app called Roblox to hang out and play 3D games“. CNBC. Посетено на June 27, 2020.
 107. Handrahan, Matthew; Ling, Josh (July 21, 2020). „Adopt Me: The most popular game you've never played“. Games Industry. Gamer Network. Посетено на July 25, 2020.
 108. Lawver, Bryan (July 28, 2020). „Roblox Developers To Make $250 Million In 2020 Thanks To Explosive Growth“. Screen Rant. Посетено на August 6, 2020.
 109. „Games and interactive media earnings rose 12% to $139.9B in 2020“. SuperData Research. Nielsen Company. January 6, 2021. Архивирано од изворникот на January 6, 2021. Посетено на January 6, 2021.
 110. Takahashi, Dean (January 10, 2017). „Roblox launches toys based on its user-generated games“. VentureBeat. Архивирано од изворникот на November 30, 2018. Посетено на November 7, 2017.
 111. Foster, Allan (April 23, 2020). „The best Roblox toy“. Chicago Tribune. Посетено на July 21, 2020.
 112. Fahey, Mike (January 12, 2017). „Roblox Gets Into The Toy Business“. Kotaku Australia. Посетено на September 3, 2020.
 113. Fennimore, Jack (August 2, 2017). „Roblox Toys Wave 2 Hits Store Shelves This August“. Heavy. Архивирано од изворникот на November 30, 2018. Посетено на November 7, 2017.
 114. Robertson, Andy (February 19, 2019). „Roblox Toys Come Of Age With Collectable Desktop Series“. Forbes. Посетено на September 3, 2020.
 115. Tsai, Katie (April 13, 2021). „Roblox shares up after gaming platform partners with Hasbro for Monopoly and Nerf products“. CNBC. Посетено на April 13, 2021.