Прејди на содржината

Лил Наз Екс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лил Наз Екс (Lil Nas X)
Nas X на Американски музички награди во ноември 2019
Роден(а)Монтеро Ламар Хил
9 април 1999(1999-04-09)(25 г.)
Литхиа Спрингс, Џорџија, САД
НационалностАмериканец
Занимање
  • Рапер
  • Пејач
  • Текстописец
Активен2015–До сега
НаградиЦела Листа
Музичка кариера
Жанрови
ИнструментиВокал
ИздавачиColumbia
Мреж. местоlilnasx.com

Монтеро Ламар Хил (англиски: Montero Lamar Hill; роден на 9 април 1999), познат како Лил Наз Екс (англ. Lil Nas X) — американски рапер, пејач и текстописец. Тој се најде на меѓународно внимание за синглот на неговата „ Old Town Road “, кој за првпат постигна популарност на апликацијата за видеосподелување на платформата TikTok на почетокот на 2019 година, а беше диамнатски цертифицирана до ноември истата година. Песната достигна број еден на американскиот Билборд Хот 100 и остана таму деветнаесет недели, најдолго од било коа песна од почетокот на табелата во 1958 година. Во јуни 2019 година, Наз Х излезе како хомосексуалец,,Наз Х е единствениот отворен ЛГБТ уметник кој ја освои наградата од Асоцијација за музичко кантри. Тој освои две награди Греми за најдобар музички спот и најдобра изведба на поп дуо / груп, заедно е номиниран за вкупно шест, најмногу за секое машко во 2019 година.

Неговото деби на ЕП, 7, беше објавен во јуни 2019 година со својот втор сингл, „ Панини “, достигнувајќи на топ три на топ 100 списокот на Ролинг Стоун. Од септември 2019 неговите песни се пренесени над 2,3 милијарди пати.

Раниот живот и образованието[уреди | уреди извор]

Монтеро Ламар Хил е роден во Литија Спрингс, Џорџија, мал град надвор од Атланта, на 9 април 1999 година. Неговите родители се развеле кога имал шест години, и тој се сместил во проектот за домување на „Bankhead Courts“ со неговата мајка и баба. Три години подоцна, тој се пресели со својот татко, евангелски пејач, во Остел, Џорџија. Иако првично не сакаше да си замине, тој подоцна го сметаше за важна одлука: „Има многу работи во Атланта - ако јас останев таму, ќе почнев да се дружам со погрешната толпа“. Тој започна „да го користи Интернетот силно околу времето кога мемиња почнаа да стануваат своја форма на забава“; околу кога имал тринаесет години.

Тој го помина поголемиот дел од неговите тинејџерски години сам, и се сврте кон Интернетот, "особено Twitter, создавање мемиња што го покажа своето разоружување со духовитост и поп-култура." Во тинејџерските години, исто така, тој се протистави со своето излегување на себе како геј; тој се молеше, велејќи дека тоа е само фаза, но околу шеснаесет или седумнаесет тој го прифати. Тој почна да свири на труба во четврто одделение и беше прв стол од својот средно години, но се откажа од страв да не изгледа смотан.

Тој учел во средното училиште „Литија Спрингс“ и дипломирал во 2017 година. Студирал една година на Универзитетот во Западна Џорџија пред да се откаже. За тоа време, тој остана со својата сестра и се издржуваше со работа во рестораните на Закби и тематскиот парк „ Шест знамиња над Џорџија“. Во септември 2019 година го преиспита средното училиште за да изведе изненаден концерт.[4]

Кариера[уреди | уреди извор]

2015-2017: Личност на интернет[уреди | уреди извор]

Хил изјави дека започнал да се изолира од „активности надвор од класот“ за време на неговите тинејџерски години. Поминал големи количини на време на Интернетот со надеж дека ќе добие следбеници за неговата личност на Интернетот за да ја промовира својата работа, но не бил сигурен на што да се фокусира креативно. Во интервјуто на „ Ролинг Стоун “ тој изјави: „Јас правев комедични видеа на Фејсбук, потоа се префрлив на Инстаграм, а потоа се качив на Твитер… каде што навистина бев мајстор. Ова беше првото место каде што можев да станам популарен “. Од август 2019

 Наз Х има: 2,3 милиони следбеници на Твитер; четири милиони следбеници на Инстаграм; „5,2 милиони претплатници на YouTube и над 44 милиони месечни слушатели на Spotify.“ Тој објавуваше видеа кратки комедични видеа на Фејсбук и Вајн.

Потоа слета на музиката како пат кон успехот и почна да пишува и снима песни во неговиот плакар. Го посвои името Лил Наз Екс, што е почит на раперот Нас. Кон крајот на октомври 2018 година, тој трчаше низ песната што ќе беше „Old Тоwn Road“.

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Old Town Road 2019 Calmatic
Panini 2019 Мајк Дива
Rodeo 2020 Bradley & Pablo
Holiday 2020 Гибсон Хазард/Лил Наз Екс
Santa vs. Santa Nas X 2020
Montero (Call Me By Your Name) 2021 Тану Муино/Лил Наз Екс
Sun Goes Down 2021 Лил Наз Екс/Psycho Films
Industry Baby 2021 Кристијан Бреслауер
Thats What I Want 2021 Stillz
Late To Da Party (F*CK BET) 2022 Гибсон Хазард
J Christ' 2024 Лил Наз Екс

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Yeung, Neil. „Lil Nas X Bio“. AllMusic. Посетено на September 20, 2019.
  2. Del Rosario, Alexandra (August 26, 2019). „VMAs: Lil Nas X Channels Robotic Future During "Panini" Performance“. The Hollywood Reporter (англиски). Посетено на September 14, 2019.
  3. Jamieson, Brii (June 12, 2019). „Travis Barker Has Written A Song With Viral Country Rap Artist Lil Nas X“. Rock Sound. Архивирано од изворникот на 2019-09-23. Посетено на September 14, 2019.
  4. Naumann, Ryan (September 10, 2019). „Lil Nas X Drops By His Old High School To Give Surprise Concert“. The Blast. Посетено на September 11, 2019.