TikTok

Од Википедија — слободната енциклопедија
TikTok Pte. Ltd.
ПрограмериByteDance
Првично изданиесептември 2016; пред 7 години (2016-09)
Опер. систем
Јазици40 јазици (засега нема македонски)
Видсподелување видеа
Лиценцасопствен софтвер со Услови за користење
Мреж. местоtiktok.com Уредете го ова на Википодатоците

TikTok (се чита: Тикток) — услуга за создавање и гледање кратки видеа, во сопственост на пекиншката фирма „ByteDance“. Пуштена во 2018 г., меѓународната верзија е водечка платформа за кратки видеозаписи во Кина и станува сѐ попопуларна во другите земји, станувајќи една од најбрзо растечките и најсимнуваните апликации.[1][2][3] Во 2018 г., апликацијата имала повеќе од една милијарда корисници од 150 земји.[4] Во Кина, каде апликацијата е најпопуларна, 60 % од корисниците се на возраст од 25 до 44 години, а надвор од Кина, 43 % од корисниците се над 24 години.[5] Според статистика од 2023 г., во Македонија има над 80.000 корисници, 45,5 % се на возраст од 18 до 24 години.[6] Во септември 2021 г., месечната публика на TikTok надминала 1 милијарда луѓе.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „How Douyin became China's top short-video App in 500 days – WalktheChat“. WalktheChat. 2018-02-25. Архивирано од изворникот на 2019-03-29. Посетено на 2018-03-15. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  2. „Tik Tok, a Global Music Video Platform and Social Network, Launches in Indonesia“. Архивирано од изворникот на 2018-06-15. Посетено на 2018-11-04.
  3. Zheping Huang, Zheping Huang. „The world's most popular iPhone app isn't Facebook or WhatsApp“ (англиски). Quartz. Архивирано од изворникот 2019-01-12. Посетено на 2019-01-12.
  4. Julia Alexander (2018-11-15). „TikTok surges past 6M downloads in the US as celebrities join the app“. The Verge. Архивирано од изворникот 2018-12-24. Посетено на 2018-12-14.
  5. „Is Time Against TikTok? - GlobalWebIndex“ (англиски). GlobalWebIndex Blog. 2019-08-27. Архивирано од изворникот 2019-10-08. Посетено на 2019-10-08.
  6. Поповски, Никола (2023-05-11). „Тик-Ток пред забрана во Македонија: Какви ефекти би произлегле од рестрикцијата?“. Локално. Архивирано од изворникот на 2024-01-09. Посетено на 2024-01-09.
  7. „Аудитория TikTok превысила 1 млрд человек в месяц“. Дело. Архивирано од изворникот 2021-12-03. Посетено на 2021-09-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: