Jordin Sparks (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Jordin Sparks“
Податотека:Jordin Sparks - Jordin Sparks.jpg
Студиски албум од Jordin Sparks
Издаден20 ноември, 2007
Снименјуни–октомври 2007
ЖанрPop, R&B
Траење45:17
59:48 (deluxe edition)
Издавачка куќаJive
ПродуцентStargate, Jonas Jeberg, Cutfather, Robbie Nevil, The Underdogs, Erik "Bluetooth" Griggs, Bloodshy & Avant, Espionage, Emanuel Kiriakou, Klas Åhlund, Stephen Lipson
Jordin Sparks — Хронологија
Jordin Sparks
(2007)
Battlefield
(2009)
Alternative cover
Australian, UK, and iTunes Deluxe Version cover
Australian, UK, and iTunes Deluxe Version cover
Издадени песни од Jordin Sparks
 1. "Tattoo"
  Издадена: August 27, 2007
 2. "No Air"
  Издадена: February 11, 2008
 3. "One Step at a Time"
  Издадена: June 10, 2008

Jordin Sparks е истоимениот студиски албум на американската поп и Р&Б пејачка Џордин Спаркс (англиски: Jordin Sparks). Албумот беше издаден на 20 ноември, 2007ма во Соединетите Американски Држави, а на 27 ноември, 2007ма во Канада и христијанските музички продавници. Во Соединетите Американски Држави го достигна десетото место на табелата Билборд 200 со вкупна продажба од 119, 000 примероци во првата недела. Од него произлегоа четири хита кои се најдоа помеѓу топ 20, а тоа се "Tattoo" кој го достигна осмото место на Билборд Хот 100 и "No Air" со третото место.[1] Албумот се продаде во преку 3 милиони примероци низ целиот свет. Ова е нејзиниот најдобро продаван албум до сега.Спаркс го поддржа албумот соAs I Am Tour и Jesse & Jordin LIVE Tour турнеите. Албумот беше награден со Платинум за продажба поголема од 1,000,000 од страна на RIAA на 12 декември, 2008ма.[2]

Позадина[уреди | уреди извор]

Спаркс победи на шестат сезона на Американски идол. На 17 август, 2007ма, беше објавено дека Спаркс потпишала со 19 Recordings/Jive Records/Zomba Label Group музичката куќа со што стана првиот Идол кој се приклучил на таа музичка куќа. Втор кој потпиша со истата е Давид Арчулета и тоа следната година.[3] Сите претходни Идол победници и финалисти потпишале или сè уште имаат потпишано со RCA Label Group’s J (Фантасиа, Рубен Садарт), Arista (Џастин Гуарини, Тејлор Хикс, Блејк Луис) или RCA (Кели Кларксон, Бо Бајс, Клеј Ајкен, Катарин МекФи, Крис Дотри, Диана ДеГармо како и Дејвид Кук) куќите, со исклучок на Кери Андеруд која потпиша со Arista Nashville. Спаркс ијазви дека таа снимила неколку песни за албумот но поголемиот де од снимањето било извршено во Лос Анџелес откако завршила турнејата.[4] Таа рече дека албумот “ќе биде во Топ 40, пријатен за слушање, забавен, со надеж дека ќе биде како мешавина од поп-рок звукот од идолот Кели Кларксон и Р&Б како Бијонсе.”[5][6]

Издавање и промоција[уреди | уреди извор]

Џордин потврди на нејзиниот MySpace профил дека офизцијалната листа со песни како и изданието, ке содржи и бонус песни на Wal-Mart, Sony, и iTunes Store страните. Едно ексклузивно видео од фотосесијата за Jordin Sparks беше објавен на YouTube каналот на Спаркс каде што делови од "Permanent Monday", "Overcome" и "One Step at a Time" ќе може да се слушнат. Постојат две насловни за албумот, една за САД и Канада а другата за Обединетото Кралство и Австалија. Сепак, насловната за САД и Канада беше достапна и во ОК(во продавниците и на iTunes) сè додека "No Air" не излезе во продажба во таа земја. Насловната за САД/Канада првично беше објавена во Австралија сè додека "No Air" не излезе на којшто новата насловна беше поставена. Песната "Permanent Monday" е искористена во една од епизодите од осмата сезона на Американски идол на аудициите во Солт Лејк Сити. Песните пак "Young and In Love" & "This Is My Now" се искористени во епизодите од серијата The Hills.

Хитови[уреди | уреди извор]

 • Првиот хит кој излезе беше "Tattoo" кој најпрво беше пуштен на радио во САД на 27 август, 2007ма.[7] Таа е првата песна од албумот кој се најде помеѓу десетте најдобри хитови, достигнувајќи го осмото место на Билборд Хот 100.
 • Вториот хит кој беше издаден е "No Air", дует со Крис Браун,[8] кој го достигна тртото место на Билборд Хот 100. На 28 февруару, 2008ма, Билборд изјави дека оваа песна е најпродаваната дигитална песна со 73,000 симнувања.[9] И двете песни беа наградени со палтинум од страна на RIAA.[2]"No Air" исто така се најде на првото место на табелите и во Австралија и во Нов Зеланд. Таа беше број еден хит во Нов Зеланд за 2008 година.
 • Третиот хит од албумот насловен како "One Step at a Time" беше издаден на 10 јуни, 2008 година и се најде на седумнаесетото место на Билборд Хот 100 со тоа станувајќи четвртиот хит на Џордин на топ 20 листата.[10] Таа е единствениот натпреварувач на Американски идол кој има четири успешни хитови на топ 20 листата.

Други песни[уреди | уреди извор]

 • "This Is My Now" беше изадена веднаш после победата на Џордин на Американски идол. Песната влезе во топ20 листата на Билборд Хот 100 но никогаш не беше признаена како официјална песна.

Прифаќање на албумот[уреди | уреди извор]

 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички[11]
Billboard (favorable)[12]
The Boston Globe (favorable)[13]
Entertainment Weekly (B+)[14]
Jesus Freak Hideout 4/5 ѕвездички[15]
The New York Times (favorable)[16]
Rolling Stone 3.5/5 ѕвездички[17]
Slant Magazine 3/5 ѕвездички[18]
USA Today 3/4 ѕвездички[19]
Vibe (mixed)[20]
The Washington Post (mixed)[21]

Овој албум се најде на десетото место на Билборд 200 и оттогаш е продадени преку милион примероци.[22] Во ОК беше издаден на 14 април, 2008ма но не се појави на табелите во ОК сè до јули истата година каде што се најде на седуманесетото место. Албумот бесе награден со платинум во САД на 12 декември, 2008 година.[2]

Критиките во врска со албумот беа доста позитивни.[23] Билборд списанието изјави „Џордин вложи труд на цела нејзина работа – и успеа.„ а таа звучи „токму така како што би требало да пее на оваа возраст и да се поврза со нејзината кариера.[24] Entertainment Weekly го оцени албумот со 4+ и додаде дека „ "Идол" назначи победници со многу јаки гласови, но не ни даде ниеден кој е полесен да се слуша.„[25]

Екипаж[уреди | уреди извор]

Музичари[уреди | уреди извор]

 • Вокал – Jordin Sparks
 • Претставен вокал од: Chris Brown (Jive)
 • Придрижен вокал – Tracie Ackerman, Sherree Ford Brown, Cathy Dennis, James Fauntleroy, and Chau Phan
 • Гитара — Dave Rainger, Henrik Jonback, Corky James, Andrew Hey, and Ian Dench
 • Бас — Henrik Jonback, Alex Al, Emanuel Kiriakou, and Walter Afanasieff

Продукција[уреди | уреди извор]

Табели[уреди | уреди извор]

Поизиција на табелите[уреди | уреди извор]

Country/market Peak Sales Certification
Austrian Albums Chart 41 30,000 Gold
Australian ARIA Albums Chart[26] 17 50,000 Gold
Belgium Albums Chart 66
Brazil Albums Chart 19 4,000
Canadian Albums Chart 12 70,000 Gold
German Albums Chart 42
Irish Albums Chart 19
Netherlands 41
New Zealand RIANZ Albums Chart 10 7,500[27] Gold
Swedish Albums Chart 57
Swiss Albums Chart 29
UK Albums Chart 17 120,000 Gold[28]
US Billboard 200[29] 10 1,100,000[30] Platinum[2]

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Region Date Format Label
United States[31] November 20, 2007 CD, digital download
Jive
Canada November 27, 2007
Australia March 29, 2008 CD, digital download on iTunes only
Sony Music
New Zealand
United Kingdom April 14, 2008 CD, digital download
Brazil April 20, 2008 CD
Germany July 4, 2008 CD, digital download
Poland September 1, 2008 CD
Italy February 6, 2009[32]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Parker, Lyndsey (2010-11-24). „Does Winning 'American Idol' Even Matter Anymore?“. Music.yahoo.com. Посетено на 2012-05-20.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Recording Industry Association of America“. RIAA. Посетено на 2012-02-26. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „RIAA“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „RIAA“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. „Archuleta signed with Jive“. Jive.
 4. Graff, Gary (August 13, 2007). „Season Six Idol Stars Prepping Debut Albums“. Daily News. Архивирано од изворникот на 2013-01-02. Посетено на 2007-09-20.
 5. Graff, Gary (July 2, 2007). Idol Sparks Juggling Touring, Recording“. Daily News. Архивирано од изворникот на 2013-01-02. Посетено на 2007-09-20.
 6. Jordin Sparks AIM Interview - AOL Music
 7. „Jordin Sparks signs with Jive Records group - Access Hollywood - MSNBC.com“. MSNBC. 2007-08-17. Посетено на 2012-05-20.
 8. „Release Date“. Fmqb.com. Посетено на 2012-05-20.
 9. „Flo Rida Starts Tenth Week Atop Hot 100“. Billboard.com. Посетено на 2012-05-20.
 10. FMQB: Radio Industry News, Music Industry Updates, Arbitron Ratings, Music News and more!>Access Atlanta
 11. Thomas, Stephen (2007-11-20). „Allmusic review“. Allmusic.com. Посетено на 2012-05-20.
 12. Billboard review[мртва врска]
 13. „The Boston Globe review“. Boston.com. 2007-11-20. Посетено на 2012-05-20.
 14. „Entertainment Weekly review“. Ew.com. 2007-11-16. Посетено на 2012-05-20.
 15. „Jesus Freak Hideout review“. Jesusfreakhideout.com. 2007-11-20. Посетено на 2012-05-20.
 16. „The New York Times review“. Nytimes.com. 2007-11-26. Посетено на 2012-05-20.
 17. „Rolling Stone review“. Rollingstone.com. Посетено на 2012-05-20.
 18. „Slant Magazine review“. Slantmagazine.com. Посетено на 2012-05-20.
 19. USA Today review[мртва врска]
 20. „Vibe review“. Books.google.com. Посетено на 2012-05-20.
 21. „The Washington Post review“. Washingtonpost.com. Посетено на 2012-05-20.
 22. „Idol Chatter: American Idol News, Rumors, & Information“. USA Today. May 7, 2010. Посетено на May 7, 2010.
 23. Jordin Sparks (2007): Reviews. Metacritic. Посетено на 2010-04-18.
 24. Jordin Sparks[мртва врска]
 25. „Music Review: Jordin Sparks, by Jordin Sparks“. Entertainment Weekly.
 26. Australian ARIA Top 50 Singles Chart. Australian Recording Industry Association. Посетено на June 8, 2008.
 27. „The Official New Zealand Music Chart“. Rianz.org.nz. Посетено на 2012-02-26.
 28. „Official Singles Chart 2008“ (PDF). Посетено на 2012-05-20.
 29. „Jordin Sparks - Jordin Sparks - Music Charts“. Acharts.us. Посетено на 2012-05-20.
 30. „Idol Chatter 5-12-2010“. Content.usatoday.com. 2010-05-13. Посетено на 2012-05-20.
 31. „Jordin Sparks (Album) by Jordin Sparks“. iTunes Store. Apple. Посетено на 2012-05-02.
 32. „Jordin Sparks - Jordin Sparks - cd di Jordin Sparks - - disco di Jordin Sparks - IBS“. Ibs.it. 2012-02-06. Посетено на 2012-02-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Jordin Sparks