Прејди на содржината

Assassin's Creed Valhalla

Од Википедија — слободната енциклопедија
Assassin's Creed Valhalla

Изработувач(и) Ubisoft Montreal
Издавач(и) Ubisoft
Режисер(и) Ашраф Исмаил
Продуцент(и) Жулиен Лафериер
Дизајнер(и) Јохан Казо
Програмер(и) Клод Лангле
Уметник(ци) Рафаел Лакост
Писател(и) Дерби Мекдевит
Композитор(и)
Серијал Assassin's Creed
Погон Ubisoft Anvil
Подлоги
Датум на издавање 10 ноември 2020 г.
PlayStation 4, Windows, Xbox One, Xbox Series X/S, Stadia
12 ноември 2020 г.
PlayStation 5
Жанр(ови) акциона игра со улоги
Режим(и) едноиграчки

Assassin's Creed Valhalla (во Македонија рекламирана како Assassin's Creed: Валхала) — акциона игра со улоги, развиена од Ubisoft Montreal и објавена од Ubisoft. Таа е дванаесеттата игра во серијата Assassin's Creed. Играта била објавена на платформите Windows, PlayStation 4, Xbox One и Xbox Series X/S на 10 ноември 2020 г., а објавена на PlayStation 5 на 12 ноември 2020 г. Дејството на играта се одвива во IX век на територијата на Англија, во епохата на завојуваните кралства и освојувањата на Викинзите. Главниот лик е нордискиот Викинг Ејвор, кој мора да најде нов дом за својот клан во туѓа земја. Полот на јунакот може да се промени во текот на играта во секое време.[1][2]

  1. „Assassin's Creed Valhalla [News]“. IGN (англиски). Посетено на 2023-10-13.
  2. Juba, Joe. „Everything You Need To Know About Assassin's Creed Valhalla“. Game Informer (англиски). Посетено на 2023-10-13.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]