Прејди на содржината

Ubisoft

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ubisoft Entertainment S.A.
ВидЈавна
ISINFR0000054470 Уреди на Википодатоците
ДејностИнтерактивна забава
Основано1986
СедиштеНотреј сир Боа[1]
Париз, Франција[2]
Клучни личности
Ив Гијмо, извршен директор
Јани Мала, извршен директор на монтреалското студио
Мишел Ансел
ПроизводиRayman
Assassin's Creed
Beyond Good & Evil
Brothers in Arms
Far Cry series
Heroes of Might and Magic
Myst
Prince of Persia
Tom Clancy's Splinter Cell
Tom Clancy's Ghost Recon
Tom Clancy's Rainbow Six
Доход 1.058 милијарди продажби (2009) $1,4 милијарди[3]
Оперативен доход
€155 милиони
Нето-доход
€109,8 милиони
Вкупно актива3.604.841.000 евро (2020) Уреди на Википодатоците
Вработени
5.750 [4]
Мреж. местоwww.ubi.com
www.ubisoftgroup.com

Ubisoft Entertainment S.A. (англиски изговор: /ˈjuːbisɒft/, Јубисофт[5]) — француски издавач и изработувач на видеоигри, делумно во сопственост на Electronic Arts (20 %) но сепак независен, со седиште во Монтреј сир Боа, Франција. Компанијата има студија во 17 земји и филијали во 28 земји.[4]

Во 2008 година била трет најголем независен издавач на видеоигри во Европа и четврти најголем во САД.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://ubisoftgroup.com/index.php?p=65&art_id=
  2. http://ubisoftgroup.com/index.php?p=62&art_id=
  3. Нанели, Стефани (29 април 2009). „Ubisoft sales for Q4 show increase of 14% to $1.4 billion“. videogaming247. Посетено на 24 февруари 2010.
  4. 4,0 4,1 4,2 „At a glance“. Ubisoft. April 2009. Посетено на 24 февруари 2010.
  5. Стивен Тотило (издавач), Александар Амансио, Клинт Хокинг и Луј-Пјер Фаран. (2007 септември 17). Како се изговара „Ubisoft“ (официјално објаснување). [Видео]. MTV Networks. Се случува во 0:22. http://multiplayerblog.mtv.com/2007/09/17/how-to-pronounce-ubisoft-the-official-explanation. Retrieved 2009 јули 03. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]