Assassin's Creed

Од Википедија — слободната енциклопедија
Assassin's Creed

Изработувач(и) Ubisoft Montreal
Издавач(и) Ubisoft
Дизајнер(и) Патрис Десиле, Џејд Рејмонд
Писател(и) Кори Меј
Композитор(и) Јеспер Кид
Серијал Assassin's Creed
Погон Anvil (Scimitar)
Последна верзија Windows 1.02 (13 мај 2008)[1], PS3 1.10 (16 октомври 2008)
Подлоги PlayStation 3, Xbox 360, Windows
Датум на издавање PlayStation 3, Xbox 360:

СА 14 ноември 2007[2]
ЕВР 14 ноември 2007[3]
АВС 21 ноември 2007[4]
Microsoft Windows:
СА 8 април 2008[5]
АВС 10/11 април 2008[6][7][8]
ЕВР 10 април 2008

Жанр(ови) Акциона авантура од трето лице
Режим(и) Самостоен
Медиум Blu-ray диск, ДВД-ДЛ, симнување
Начин на
контролирање
Гејмпад, тастатура и глувче

Assassin's Creedакциско-авантуристичка/научнофантастична видеоигра од трето лице изработена од Ubisoft Montreal, а издадена од Ubisoft. Оваа игра била пуштена во продажба во ноември 2007 за играчките конзоли PlayStation 3 и Xbox 360,[2] и во април 2008 за Windows. Дејството на играта се насочува околу направата „Анимус“, која му дозволува на нејзиниот корисник да ги преживее генетските мемории на неговите предци.

Со користењето на оваа направа се дознаваат детали за војната помеѓу витезите Темплари и Убијците, која се одвива околу мистериозниот артефакт познат како „Парче од рајот“. Дејствието во играта првенствено зазема место во Светата земја за време на Третата крстоносна војна во 1191 година. Играта се здоби со генерално позитивни критики, и освои повеќе награди на саемот Е3 во 2006. Продолжение под името Assassin's Creed II, беше издадено во ноември 2009.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ubisoft – Assassin's Creed
  2. 2,0 2,1 „Launch date announced“. IGN. Архивирано од изворникот на 2007-10-27. Посетено на 25 октомври 2007. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Assassins creed Dated“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. „Assassin's Creed game detail page at Xbox.com“. Посетено на 2008-04-04.
  4. „Assassin's Creed official site“. Ubisoft.
  5. „Unofficial PC ship dates on Gamespot“. Gamespot. Посетено на 26 февруари 2008.
  6. „Assassin's Creed“. EB Games Australia. Посетено на 2008-04-04.
  7. „Assassin's Creed“. EB Games New Zealand. Архивирано од изворникот на 2008-04-11. Посетено на 2008-04-04.
  8. „Assassin's Creed“. GAME. Архивирано од изворникот на 2008-03-12. Посетено на 2008-04-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]