1865 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во архитектурата
Поврзани теми од периодот

1865 година во архитектурата содржи некои значајни настани.

Годината „1865 во архитектурата“ вклучува некои значајни архитектонски настани и нови градби.

Настани[уреди | уреди извор]

Згради и градби[уреди | уреди извор]

Зградите се завршени[уреди | уреди извор]

Замокот Амхуинсуиде

Награди[уреди | уреди извор]

Раѓања[уреди | уреди извор]

Смртни случаи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Листа

  1. Предлошка:Citate web
  2. „Историја на замокот Amhuinnsuidhe“. Архивирано од amhuinnsuidhe.com/history.htm изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2006-06-19. Посетено на 2007-12-08.
  3. „Пријатели на Северен Харис“. North Harris Trust. Архивирано од изворникот на 2007-07-09. Посетено на 2007-12-08.
  4. {{нмс |title=Речник на шкотски архитекти - Извештај за биографијата на архитектот DSA (февруари 8, 2020, 22:56) |url=http://www.scottisharchitects.org.uk/architect_full.php?id=201788 Архивирано на 28 март 2022 г. |веб-страница=www.scottisharchitects.org.uk |датум на пристап=8 февруари 2020 година} }