1134 Кеплер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1134 Кеплер[1]
Откривање
ОткривачМакс Волф[1]
Откриено1929[1]
Ознаки
Наречена по
Јоханес Кеплер[1]
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Занесување0,4650
Физички особености
С
14,3

1134 Кеплерастероид, откриен од германскиот астроном Макс Волф на 25 септември 1929 година. Привременото име било 1929 SA, за подоцна да биде именуван по астрономот Јоханес Кеплер.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Schmadel, Lutz (1992). Dictionary of Minor Planet Names. 1. Berlin: Springer Verlag. ISBN 3-540-00238-3. http://books.google.se/books?id=aeAg1X7afOoC&pg=PA95&dq=1134+Kepler&hl=sv&sa=X&ei=_tzNUqzXHoX_ygOV5YCgBQ&ved=0CEAQ6AEwAg#v=onepage&q=1134%20Kepler&f=false. посет. 17 јануари 2014 г.