Шенеберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенеберг
Населба во Берлин
Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Шенеберг
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Берлин
Округ {{{Kreis or district}}}
Град Берлин
Реон Темпелхоф-Шенеберг
Основни податоци
Површина 10,6 км2
Надм. височина 50 м
Население 116.743  (30 јуни 2008)
 - Густина Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „,“ жит/км2
Основано 1264
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. B
Пошт. бр. (nr. 0701) 10777, 10779, 10781, 10783, 10787, 10789, 10823, 10825, 10827, 10829, 12157, 12159, 12161, 12169
Местоположбата на Шенеберг во округот Темпелхоф-Шенеберг, Берлин
Карта
Карта

Шенеберг е населба во Берлин. До 2001 година Шенеберг бил посебен округ додека не се обединила со Темпелхоф, со што ја формирала новиот округ Темпелхоф-Шенеберг.

Историја[уреди | уреди извор]

  • прв документ 1264
  • 1751 Нов Шанеберг, исто така познат како Бемиш-Шененбeрг
  • 1760 7 октомври 1760 година уништен заедно со црквата во заеднички напад на Австријците и Русите.
  • 1874 Стариот и Новиот Шенеберг станале една општина
  • 1898 стана општина
  • 1914 Завршена зградата Ратхаус Шенеберг
  • 1920 Заедно со Фриденау, станал 11 административна единица на Берлин.
  • 2001 Се придружил на Темпелхоф во новиот округ Темпелхоф-Шенеберг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]