Кројцберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кројцберг
населба во Берлин
Кројцберг Енгелбекен
Кројцберг Енгелбекен
Кројцберг Енгелбекен
Грб на Кројцберг
Кројцберг во рамките на Германија
Кројцберг
Управа
Земја Германија
Покраина Берлин
Округ Фридрихсхајн-Кројцберг
Град Берлин
Населба единици 2 населби
Основни податоци
Површина 10,4 км2
Надм. височина 52 м
Население 147.227  (30 јуни 2009)
 - Густина 14.156 жит/км2
Основано 1920
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. B
Пошт. бр. (nr. 0202) 10961, 10963, 10965, 10967, 10997, 10999, 10969
Местоположба на Кројцберг во Берлин
Карта
Карта
Координати 52°29′15″N 13°23′0″E / 52.48750° СГШ; 13.38333° ИГД / 52.48750; 13.38333Координати: 52°29′15″N 13°23′0″E / 52.48750° СГШ; 13.38333° ИГД / 52.48750; 13.38333

Кројцберг (германски: Kreuzberg) — населба во округот Фридрихсхајн-Кројцберг, јужно од Мите, Берлин. Од 2001 година, е една од најпознатите области на Берлин. Кројцберг, колоквијално познат како 'X-Berg' , често се опишува како се состои од два нееднакви дела: на SO 36 , дом на многу имигранти; и SW 61 , грубо ограничена со старите поштенски кодови за Западен Берлин.[1] Кројцберг се појави во својата историја како една од најсиромашните населби во Берлин во доцните 1970-ти, при што беше изолиран дел на Западен Берлин[2] но денес како еден од културните центри во Берлин во средината на повторното обединување на градот, познат во целиот свет за неговата алтернативна сцена и контракултурата.[3][4]

Преглед[уреди | уреди извор]

Околијата е позната по многу голем процент на имигранти и потомци на имигранти, од кои многумина се од Турците во Германија, односно турските предци. Почнувајќи од 2006 година, 31,6% од жителите на Кројцберг немаа германско државјанство.[5] Додека Кројцберг напредува во различните култури и сѐ уште е привлечна област за многу, областа исто така, се одликува со висока стапка на невработеност и област со најниските просечните примања во Берлин.[6] На контракултурата традиција на Кројцберг доведе до мнозинско гласање од гласовите на Партијата на зелените, која е единствена од сите окрузи во Берлин. Месниот пратеник Ханс-Кристијан Штробл е единствениот зелен политичар директно избран за член на федералниот Бундестаг парламент.

Географија[уреди | уреди извор]

Распоред[уреди | уреди извор]

Кројцберг се граничи со источниот дел на реката Спре. Ландвехканал тече низ Кројцберг од исток кон запад, заедно со улицата Пол-Линке-Уфер која паралелно оди покрај каналот. Други одлики се старата линија Берлин У- Бах линија на денешна У1, на Горлицер Парк во Со 36 и Викторија Парк на падините на Кројцберг Темелхофер Берже или Кројцберг Хил во СВ 61 .

Поделба[уреди | уреди извор]

Кројцберг е поделен во две зони :

  • Остлишес Кројзберг (Берилн СО 36);
  • Остлишес Кројзберг (Кројзберг 61).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wosnitza, Regine (13 April 2003). „Berlin on its wild site“. Time. Архивирано од изворникот на 2012-10-23. Посетено на 2008-03-21.
  2. Kreuzberg Архивирано на 6 февруари 2008 г.
  3. „Berlin's culture club - CNN.com“. CNN. 30 June 2007.
  4. Kreuzbergs Retter : Textarchiv : Berliner Zeitung Archiv Архивирано на 3 мај 2009 г.
  5. „Verband Berlin-Brandenburgischer Wohnungsunternehmen e.V“. Web1.bbu.de. Архивирано од изворникот на 2012-02-10. Посетено на 2012-01-20.
  6. IFA.de Архивирано на 10 октомври 2006 г., посетено на 2008-03-21

Надворешни врски[уреди | уреди извор]