Кројцберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кроицберг
Населба во Берлин
Kreuzberg Engelbecken
Kreuzberg Engelbecken
Грб на Кроицберг
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Берлин
Округ {{{Kreis or district}}}
Град Берлин
Реон Фридрихшаин-Кроицберг
Населба единици 2 zones
Основни податоци
Површина 10,4 км2
Надм. височина 52 м
Население 147.227  (30 јуни 2009)
 - Густина 14.156 жит/км2
Основано 1920
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. B
Пошт. бр. (nr. 0202) 10961, 10963, 10965, 10967, 10997, 10999, 10969
Локација на Кроицберг во Берлин
Карта

Кроицберг,е дел од комбинираната Фридрихшајн - Кројцберг oкруг, кој се наоѓа јужно од Мите. Od 2001 година, е една од најпознатите области на Берлин. Кројцберг, колоквијално познат како 'X-Berg' , често се опишува како се состои од два нееднакви дела: на SO 36 , дом на многу имигранти; и SW 61 , грубо ограничена со старите поштенски кодови за Западен Берлин.[1] Кројцберг се појави во својата историја како една од најсиромашните населби во Берлин во доцните 1970-ти, при што беше изолиран дел на Западен Берлин[2] но денес како еден од културните центри во Берлин во средината на повторното обединување на градот, познат во целиот свет за неговата алтернативна сцена и контракултурата.[3][4]

Преглед[уреди | уреди извор]

Околијата е позната по многу голем процент на имигранти и потомци на имигранти, од кои многумина се од Турците во Германија, односно турските предци. Почнувајќи од 2006 година, 31,6% од жителите на Кројцберг немаа германско државјанство.[5] Додека Кројцберг напредува во различните култури и се уште е атрактивна област за многу, областа исто така, се карактеризира со висока стапка на невработеност и област со најниските просечните примања во Берлин. [6] На контракултурата традиција на Кројцберг доведе до мнозинско гласање од гласовите на Партијата на зелените, која е единствена од сите општини во Берлин. Локалниот пратеник Ханс-Кристијан Штробл е единствениот зелен политичар директно избран за член на федералниот Бундестаг парламент.

Географија[уреди | уреди извор]

Распоред[уреди | уреди извор]

Кроицберг се граничи со источниот дел на реката Спре. Ландвехканал тече низ Кројцберг од исток кон запад, заедно со улицата Пол-Линке-Уфер која паралелно оди покрај каналот. Други карактеристики се старата линија Берлин У- Бах линија на денешна У1, на Горлицер Парк во Со 36 и Викториа Парк на падините на на Кроицберг Темелхофер Берже или Кројцберг Хил во СВ 61 .

Поделба[уреди | уреди извор]

Кроицберг е поделен во две зони :

  • Остлишес Кројзберг (Берилн СО 36);
  • Остлишес Кројзберг (Кројзберг 61).


Види уште така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Населби во Берлин