Тиргартен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Позицијата на Тиргартен во Берлин

Тиргартен — поранешна Берлинска општина . Од 2001 година таа стана дел од проширената општина Мите . Пред германското обединување, таа била дел од Западен Берлин .

Во Тиргартен постојат познати објекти на Рајхстагот и канцеларијата на германскиот канцелар, како и неколку амбасади. Бранденбуршката порта и Потсдамскиот плоштад се наоѓаат во источниот дел на Тиргартен, кој некогаш се граничил со Источен Берлин .

Тиргартен бил именуван по паркот Тиргартен, најголемиот берлински парк.