Шан (држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 21°30′N, 98°0′E

ရုမ္‌းပ္ရည္‌နယ္‌
Шан

(yum: pranynai)

175px
Главен град Таунџи
Регион Источноцентрален
Површина 155.800 km²
Население 4.702.000 (1999)
Народи Шани, Бамари, Кинези, Англо-Бурмани, Качини, Дануи, Инти, Палаунг, Пa-O, Индијци
Религија Будизам, Христијанство, Ислам, Хиндуизам
MyanmarShan.png

Шан е една од седумте држави на Мијанмар, кој го добила името по народот Шани. Претежно е рурална земја и главен град Таунџи.

Географија[уреди | уреди извор]

Шан се граничи со Кина на север, Лаос на исток, и Тајланд на југ. Исто се граничи и со другите мијанмарски држави и окрузи. Шан има површина од 155.800 km², што е скоро половина од мијанмарската територија.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Шан е поделен на три поддржави: Северна Шан Држава, Источна Шан Држава и Јужна Шан Државаи на 11 дистрикти.

Демографија[уреди | уреди извор]

Народот во Шан е провостепено поделен на 6 етнички заедници: Шани, кои според јазикот и културата се слични со Таите, Даи и Лао кои се будисти , потоа има Бамари, Кинези, Карени, Пa-O и други.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Рурален пејсаж.
Село во серверните делови
Типична Шанска куќаАдминистративна поделба на Мјанмар Знамето на Бурма
Окрузи: Ayeyarwadydivisionflag.png Иравади | Bagodivisionflag.png Баго | Magwedivisionflag.png Магве | Mandalaydivisionflag.png Мандалај | Sagaingdivisionflag.png Сагаин | Taninthayidivisionflag.png Танинтаји | Јангон
Држави: Flag of Chin State.png Чин | Flag of Kachin State.svg Качин | Flag of Kayah State.svg Каја | Flag of Kayin State.svg Карен | Flag of Mon State.png Мон | Flag of Rakhine.svg Ракајн | Flag of the Shan State.svg Шан
Самоуправувачки зони: Дану | Кокан | Нага | Па Лаун | Пао
Самоуправувачки округ: Ва
Сојузна територија: Непјидо